przejście do treści strony

AktualnościRSS

Przejście o kocim spojrzeniu

opublikowano: 04.12.2017 11:02 · zmodyfikowano: 05.12.2017 21:26 · wiadomość archiwalna

Kolejne specjalne oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się w Szczecinie. Tzw. „kocie oczka” świecą teraz w al. Wyzwolenia.

Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. Infrastruktura złożona z kilkunastu lampek uruchomiona została w al. Wyzwolenia (na wysokości CH Fala). To już trzecie takie rozwiązanie w Szczecinie. Wcześniej „kocie oczka” zaświeciły na ul. Kopernika (przy skrzyżowaniu z ul. Jagiełły) i na ul. Duńskiej. Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscach szczególnie niebezpiecznych, wytypowanych przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Liczymy na to, że rozwiązanie wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy. 

Lampy zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta. Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania wydłuży czas na reakcję kierowcy i poprawi widoczność, szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych — w nocy, podczas deszczu czy mgły.

przewiń do góry