przejście do treści strony

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:AktualnościRSS

Przejście o kocim spojrzeniu

opublikowano: 04.12.2017 11:02 · zmodyfikowano: 05.12.2017 21:26 · wiadomość archiwalna

Kolejne specjalne oświetlenie przejścia dla pieszych pojawiło się w Szczecinie. Tzw. „kocie oczka” świecą teraz w al. Wyzwolenia.

Specjalne światełka zatopione w jezdni włączają się automatycznie, gdy wyczują ruch pieszego. Infrastruktura złożona z kilkunastu lampek uruchomiona została w al. Wyzwolenia (na wysokości CH Fala). To już trzecie takie rozwiązanie w Szczecinie. Wcześniej „kocie oczka” zaświeciły na ul. Kopernika (przy skrzyżowaniu z ul. Jagiełły) i na ul. Duńskiej. Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawiła się w miejscach szczególnie niebezpiecznych, wytypowanych przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Liczymy na to, że rozwiązanie wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy. 

Lampy zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta. Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania wydłuży czas na reakcję kierowcy i poprawi widoczność, szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych — w nocy, podczas deszczu czy mgły.

przewiń do góry