przejście do treści strony

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:AktualnościRSS

Ogromny ciężar na Cłowym

opublikowano: 01.08.2017 15:42 · zmodyfikowano: 01.08.2017 18:04 · wiadomość archiwalna

Łącznie ponad pięćset ton udźwignął dziś most Cłowy. Szesnaście 32-tonowych ciężarówek wypełnionych piachem sprawdza wytrzymałość remontowanej przeprawy.

Próby obciążeniowe to jeden z ostatnich kroków przed otwarciem mostu Cłowego dla ruchu komunikacji miejskiej, pieszych i rowerów. Przez wiele godzin samochody ciężarowe wypełnione piachem były ustawiane w różnych częściach mostu, tak aby sprawdzić wytrzymałość jego konstrukcji. Próby zostały podzielone na dwa etapy. We wtorek były to badania statyczne, podczas których obciążenie było rozmieszczane w różnych miejscach budowli. W tym czasie specjalistyczna aparatura zainstalowana na elementach konstrukcji przeprawy dokonywała pomiaru jej reakcji na ciężar. Już ich wynik pozwoli na uruchomienie przeprawy na tym etapie inwestycji.

Następnie, po położeniu warstwy ścieralnej, odbędą się próby dynamiczne, podczas których pojazdy będą się poruszać po moście ze stopniowo zwiększaną prędkością i w różnych konfiguracjach, tak aby przetestować każdy element.

— To był rok wytężonej pracy. W tym krótkim czasie, po błyskawicznej ekspertyzie i decyzji o odbudowie mostu, jesteśmy już na finiszu. Przed nami ostanie prace wykończeniowe i wkrótce mieszkańcy ponownie będą mieli do dyspozycji tę przeprawę przez rzekę — mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Most ma w tej chwili najwyższą klasę drogową, jaka obwiązuje w Polsce i Unii Europejskiej. Mogą się na nim odbywać wszystkie typy ruchu. Konstrukcja jest inna niż poprzednia. Wcześniej był to most kablobetonowy, teraz jest on zespolony, stalowy.

— To gwarantuje dużo większą bezawaryjność — mówi prof. Krzysztof Żółtowski, autor projektu remontu mostu Cłowego.

Przeprawa zostanie otwarta dla komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów już 3 sierpnia w godzinach porannych. Udostępnienie jej dla samochodów planowane jest na połowę sierpnia.

Po awarii mostu Cłowego doszło w maju 2016 roku. Wówczas przeprawa została zamknięta i w związku ze stwierdzeniem uszkodzenia konstrukcji zdecydowano o jej kapitalnym remoncie i odtworzeniu mostu. W Gdyni przygotowano ważące ponad 800 ton stalowe elementy przęseł, które przypłynęły do Szczecina wiosną. Następnie zostały one ze sobą zespawane. Do zadań wykonawcy należało też zbrojenie i betonowanie płyty pomostu, prace na przyczółkach, roboty nawierzchniowe. Koszt remontu to 18,6 mln zł brutto, z czego około 10 mln zł pochodzi z rządowego dofinansowania. Wykonawcą jest konsorcjum firm Vistal Gdynia i Vistal Infrastructure.

przewiń do góry