przejście do treści strony

AktualnościRSS

Setki ton piasku i soli. Trwa Akcja Zima

opublikowano: 01.12.2017 10:44 · zmodyfikowano: 02.12.2017 21:56 · wiadomość archiwalna

Rozpoczęła się meteorologiczna zima. Przypominamy kierowcom o konieczności wymiany opon i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Pierwsze działania w ramach Akcji Zima już za nami.

W Szczecinie jest 760 km dróg objętych Akcją Zima, podzielonych na trzy kolejności odśnieżania. W I i II kolejności znajdują się główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W III kolejności te łączące główne ciągi komunikacyjne. Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.

W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz. od wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 12 godzin od ustania opadów śniegu.

W gotowości jest ponad 30 różnych wozów, ponad 7000 ton soli oraz 410 ton piachu.

Zimowym oczyszczaniem lewobrzeżnej części miasta zajmuje się firma Remondis Szczecin Sp. z o.o, a prawobrzeżem Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. Umowy swoim zakresem obejmują mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych — łącznie 760 km ( I, II i III kolejność ). Do tego:

Firma Remondis ma w gotowości 5700 ton soli oraz 50 ton piachu, a MPO 1510 ton soli, 360 ton piachu oraz 3 tony chlorku. Wartość umów zawartych z tymi firmami to 8 mln złotych.

Pojazdy Wykonawców biorących udział w Akcji ZIma wyposażone są w GPS. Dzięki aplikacji do obsługi GPS ZDiTM będzie mógł na bieżąco śledzić pracę sprzętu.

Uruchomiony został całodobowy numer telefonu 91 48 00 401, pod którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać potrzebę odśnieżenia.

Miejscem składowania śniegu zarówno dla wykonawców ZDiTM, jak i dla mieszkańców jest teren lotniska (wjazd od ulicy Hangarowej).

Zawarte zostały także umowy na inne zadania związane z Akcją Zima:

Zimowe oczyszczanie pętli i przystanków komunikacji miejskiej jest realizowane w ramach umów na utrzymanie czystości. W harmonogramie stałego oczyszczania jest 13 pętli autobusowych, tramwajowych i autobusowo-tramwajowych oraz 589 przystanków na lewobrzeżu oraz 9 pętli i 231 przystanków na prawobrzeżu Szczecina.

W ramach umowy na oczyszczanie chodników i miejsc parkingowych znajdujących się w SPP, efekty likwidacji gołoledzi, odgarniania śniegu i błota pośniegowego powinny być widoczne w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od momentu ich wystąpienia. W czasie 24 godzin od ustania opadów wszystkie chodniki i miejsca parkingowe znajdujące się w SPP muszą być oczyszczone.

przewiń do góry