przejście do treści strony

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:AktualnościRSS

Darmowe przejazdy i wyższe kary

opublikowano: 02.02.2018 13:31 · zmodyfikowano: 02.02.2018 13:39 · wiadomość archiwalna

Duże zmiany czekają pasażerów komunikacji miejskiej. Niebawem w przepisach pojawią się nowe zapisy. Autobusami i tramwajami uczniowie szkół podstawowych pojadą za darmo, a „gapowicze” muszą spodziewać się wyższych kar za jazdę bez biletu.

Pierwsze, znaczące ulgi dla uczniów wprowadzone zostały wraz z programem Szczecin Przyjazny Rodzinie. Dzięki niemu w rodzinach z więcej niż jednym dzieckiem uczniowie korzystają z biletów miesięcznych za 1 zł. Teraz, dzięki uchwale Rady Miasta, młodzi mieszkańcy Gminy Miasto Szczecin, którzy uczęszczają do szkół podstawowych, będą podróżowali komunikacją miejską za darmo. Dodatkowo bez biletu pojadą także dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania. Zwolnienie z opłat będzie możliwe także dla mieszkańców gmin ościennych, jednak po podpisaniu stosownych porozumień. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca.

„Gapowicze” powinni uważać, bo zwiększą się kary za jazdę bez biletu. Dzisiaj za takie przewinienie nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 182 zł, jeśli płatność nastąpi w ciągu 7 dni i 260 zł po tym terminie. Dzięki uchwale będzie to analogicznie 200 zł i 400 zł. Statystyki pokazują jednak, że 90% osób złapanych za jazdę bez biletów, które opłacają swoją karę, robią to w mniej niż tydzień. Więcej zapłacą także osoby, które bez dokumentu upoważniającego do zniżki będą jechać z biletem o mniejszym nominale. Po zmianach będzie to kwota nie 154 zł jak do tej pory, a 180 zł i podniesiona zostanie o 100% po 7 dniach.

Pasażerowie, którzy zapomnieli dokumentów lub biletów sieciowych, mogą je donieść i anulować swoją karę w ciągu tygodnia od daty nałożenia mandatu. Opłata manipulacyjna za taką procedurę to 6 zł. Takich przypadków jest jednak niewiele, w roku 2017 było ich niespełna 230 z 35 000 wszystkich nałożonych opłat dodatkowych.

Przypominamy jednak, że jazda na gapę jest kradzieżą i najważniejsze jest uświadomienie sobie, że bilet kupuje się nie ze strachu przed mandatem, a ze względu na obowiązek i prawo. Wyjaśniamy to już najmłodszym pasażerom podczas spotkań w zajezdni, licząc na to, że poczują się członkami społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnymi za swoje otoczenie.

przewiń do góry