×

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:×

PL — język polski
EN — English language
DE — deutsche Sprache
UK — українська мова

AktualnościRSS

Niezbyt łaskawa zima dla drogowców

opublikowano: 03.03.2017 13:37 · zmodyfikowano: 03.03.2017 22:03 · wiadomość archiwalna

Tegoroczna zima nie była łaskawa dla naszych jezdni. Szczególnie po ulewnych deszczach na ulicach Szczecina odsłaniają się kolejne dziury. Drogowcy prowadzą wzmożone prace, jednak prosimy kierowców o szczególną uwagę i zgłoszenia, jeśli zauważą ubytki.

Przypominamy, że nawierzchnie asfaltowe poprzez ich użytkowanie ulegają tak zwanemu „zmęczeniu powierzchni drogowej”. To powoduje mikropęknięcia. Zgromadzona w nich zimą woda zwiększa swoją objętość, a gdy przychodzi ocieplenie woda powraca do stanu ciekłego, pozostawiając za sobą znacznie większe pęknięcia w drogach. Im większe pęknięcie w drodze, tym większa podatność na uszkodzenia. W tym sezonie dni, w których temperatura kilkakrotnie w ciągu doby przechodziła przez 0 stopni było dużo. Stąd pojawianie się kolejnych dziur na naszych jezdniach.

Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: „na ciepło”, czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i „na zimno” poprzez użycie zimnej MMA (popularnie określanej mianem asfaltu). W okresie letnim i gdy temperatury stałodobowe są powyżej 5 stopni używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym i przy potrzebie szybkiej interwencji, tej drugiej.

W ramach bieżącego utrzymania dróg łatane są wszystkie ubytki. W pierwszej kolejności znikają te głębokie, szczególnie niebezpieczne i z dróg pierwszej kategorii. Drogowców już teraz widać coraz częściej, a po ustabilizowaniu się temperatury będzie można wykonywać dodatkowo prace związane z wymianą nakładek.

Pojawianie się ubytków i technologia ich usuwania nie jest czymś wyjątkowym i spotykanym tylko w Szczecinie. Dziury w drogach występują na całym świecie.

Pamiętajmy, że taka sytuacja powinna być jak najszybciej zostać zgłoszona, bo stanowi niebezpieczeństwo. Dlatego prosimy o zgłaszanie na interwencyjny nr telefonu 91 48 00 401. Uwaga! Numer dyspozytora służy wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń, bez możliwości udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

W przypadku uszkodzenia auta najlepiej zadzwonić na policję lub dokładnie udokumentować miejsce powstania uszkodzenia (w takiej sytuacji potrzebny będzie jeszcze świadek zdarzenia). Wniosek z podaniem okoliczności i miejsca zdarzenia, a najlepiej policyjnym protokołem, należy złożyć do ZDiTM.

przewiń do góry