×

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:×

PL — język polski
EN — English language
DE — deutsche Sprache
UK — українська мова

AktualnościRSS

Życzliwość w komunikacji miejskiej

opublikowano: 21.11.2019 11:05 · zmodyfikowano: 21.11.2019 11:29 · wiadomość archiwalna

21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości. To dobry czas, żeby przypomnieć o zasadach panujących w komunikacji miejskiej i największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach, także względem autobusów i tramwajów.

W Szczecinie każdego dnia tysiące osób porusza się komunikacją miejską. W autobusach i tramwajach można znaleźć piktogramy informujące o różnych zasadach, także tych związanych ze zwykłą życzliwością. 21 listopada to dobry czas na przypomnienie kilku z nich.

Przypominamy, że w szczycie na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego i życzliwości kierowców względem siebie.

Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

W kontekście ruchu ulicznego życzliwość może także usprawnić poruszanie się. Jazda na tak zwany „suwak” zdecydowanie przyspieszy przejazd w miejscach, gdzie kończy się jeden z pasów. Pamiętając o zasadzie niewjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli nie można go od razu opuścić, także minimalizujemy ryzyko powstania zatorów.

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości życzymy pasażerom uprzejmych prowadzących i bezpiecznej podróży, kierowcom i motorniczym miłych pasażerów i rozsądnych kierowców pojazdów prywatnych, a wszystkim uczestnikom ruchu drogowego więcej życzliwości!

przewiń do góry