×

Powiadomienia web push umożliwiają przesyłanie na Twoje urządzenie informacji o nowościach na stronie internetowej ZDiTM natychmiast po ich opublikowaniu. Na urządzeniach mobilnych (smartfon, tablet) powiadomienia wyświetlane są niezależnie od uruchomionych aplikacji, natomiast na komputerach stacjonarnych do ich wyświetlenia zazwyczaj wymagana jest włączona przeglądarka internetowa.

Powiadomienia możesz włączyć i wyłączyć w każdym czasie.

Pamiętaj, że powiadomienia musisz włączyć oddzielnie na każdym urządzeniu, na którym chcesz je otrzymywać.

Wybierz interesujące Cię tematy:×

PL — język polski
EN — English language
DE — deutsche Sprache
UK — українська мова

AktualnościRSS

Drogowe podsumowanie roku

opublikowano: 30.01.2020 12:30 · zmodyfikowano: 30.01.2020 13:05 · wiadomość archiwalna

Schody przy ul. Rymarskiej

Ponad 40 tysięcy m² to powierzchnia porównywalna do wielkości 6 boisk piłkarskich — tyle nawierzchni wymieniliśmy w 2019 roku. Do tego dochodzą remonty cząstkowe jezdni na powierzchni prawie 36 tysięcy m², nowe drogi w ramach inwestycji, roboty związane z infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów. Ubiegły rok był bardzo pracowity, a ten nie będzie spokojniejszy.

W zadaniach ZDiTM znajdują się między innymi remonty cząstkowe nawierzchni jezdni bitumicznych, czyli łatanie ubytków, które pojawiają się na jezdniach. Wykonawca wymienił w ramach takich prac powierzchnię prawie 36 tysięcy metrów kwadratowych. Do tego dochodzi wymiana nakładek, i w taki sposób wyremontowaliśmy między innymi ulice Batalionów Chłopskich, Gdańską, Lubczyńską, Kablową, Ku Słońcu, Santocką czy plac Zwycięstwa — łącznie prawie 42 tysiące metrów kwadratowych. W ramach bieżącego utrzymania nie zapominamy także o pieszych — budowa i remonty chodników to ponad 20 tysięcy metrów, a do tego dochodzą także inwestycje, które są zadaniami kompleksowymi. Nowe chodniki wybudowaliśmy między innymi przy ul. Rudej, ul. Chopina, Duńskiej, Szczecińskiej, Rymarskiej czy Międzyparkowej.

W ramach większych zadań inwestycyjnych przeprowadziliśmy przebudowę ulicy Jesiennej, Misia Wojtka, Libelta, Reymonta, Przybyszewskiego i Grzegorza z Sanoka, Małkowskiego od alei Piastów do ul. Bogusława X oraz ul. Królowej Jadwigi od ul. Krzywoustego do ul. Małkowskiego. Wyremontowaliśmy łącznik ul. Rydla — Kostki Napierskiego. Przeprowadzona została budowa chodnika oraz oświetlenia w ciągu ul. Legnickiej. Nowe oświetlenie pojawiło się także na łączniku ulicy Łowczych i Wesołej, ulicy Bryczkowskiego (od ul. Borowej), Cukrowej, Przylesie, Pszczelnej czy Tatarakowej.

„Utworzenie Strefy 30 w obrębie ulic Okrzei — Budzysza Wosia — Przybyszewskiego — Grzegorza z Sanoka wraz z remontem jezdni i chodników na ul. Przybyszewskiego — Reymonta — Grzegorza z Sanoka w Szczecinie. Etap III — Przebudowa ul. Reymonta wraz z dostosowaniem organizacji ruchu”

Zadanie łączyło prace drogowe, zmianę organizacji ruchu, ale także kwestie przebudowy sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i przyłączy wodociągowych. Inwestycja zakładła remont ulicy Reymonta, przy zachowaniu przebiegu i szerokości jezdni, z wykorzystaniem istniejących krawężników oraz kostki kamiennej. W ramach prac wykonano remontu nawierzchni chodników i zjazdów. Dodatkowo przeprowadzona została budowa skrzyżowań o wyniesionej tarczy oraz uporządkowane zostało parkowanie. Elementy uspokojenia ruchu, słupki i wygrodzenia poprawiły bezpieczeństwo w tej okolicy.

„Przebudowa ul. Małkowskiego na odcinku od alei Piastów do ulicy Bogusława X oraz ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Krzywoustego do ulicy Małkowskiego”

Objęta zadaniem okolica zmieniła się diametralnie. Pojawiły się nowe chodniki z płyt granitowych, wyremontowane zostały jezdnie, wykonano małą architekturę i zieleń. Strefa „Tempo 30”, która pojawiła się w rejonie remontowanych ulic, dała pieszym bezpieczeństwo i określiła charakter tego fragmentu miasta.

Wzdłuż ul. Małkowskiego pojawił się dwustronny szpaler drzew. Dwa z nich zaplanowano w kracie, przy kolejnych 24 drzewach zaprojektowano zieleńce. Poszczególne odcinki ulicy Małkowskiego wyróżniają betonowe donice z siedziskiem z kompozytu drewnianego, zagospodarowane zielenią. Przy skrzyżowaniu ulicy Małkowskiego z Królowej Jadwigi także pojawiły się miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni. Wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Krzywoustego do ulicy Małkowskiego zaplanowano posadzenie 9 drzew.

„Przebudowa ulicy Libelta na odcinku od ul. Paderewskiego do ul. Budzysza Wosia w Szczecinie wraz z przebudową oświetlenia”

Zaprojektowana geometria ulicy przewidywała zawężenie szerokości jedni i skrzyżowania z ulicą J. Paderewskiego do 5,0 m. W tej okolicy zaplanowano także miejsca parkingowe. Chodniki po przebudowie mają około 1,5 m szerokości i wykonane są płytek betonowych 50×50×7 cm i szarej kostki kamiennej granitowej 4×6 cm. Zakres prac przewidywał: przebudowę jezdni, przebudowę chodników, przebudowę oświetlenia, przebudowę kolidującego uzbrojenia, prace przy sieci wodociągowej i kanalizacji ogólnospławnej. Zadanie realizowane było z ZWiK.

„Przebudowa ulicy Misia Wojtka w Szczecinie oraz budowa oświetlenia w jej ciągu”

W ramach zadania przeprowadzono przebudowę jezdni wraz z miejscami parkingowymi, chodnika i oświetlenia. W ramach zadania zamontowanych zostało 8 słupów z lampami LED, pojawiły się nowe ławki i kosze na śmieci.

„Równe chodniki dla Szczecina”

W ramach zadania komfort pieszych zmienił się na następujących ulicach:

Nawierzchnie chodników zaprojektowano zgodnie z obowiązującym Katalogiem nawierzchni Miasta Szczecin. Łącznie wymieniona została nawierzchnia na ok. 960 m² ciągów pieszych.

W roku 2019 roboty wystartowały na ulicach Grota-Roweckiego, Drozdowej i Źródlanej. Plany na rok 2020 są równie ambitne. Pojawił się już przetarg na przebudowę ulicy Ściegiennego, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz ulicy Królowej Jadwigi na odcinku od ulicy Małkowskiego do ulicy Ściegiennego, niebawem ogłosimy postępowanie na przebudowę nawierzchni jezdni i chodników al. Papieża Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do ul. Felczaka. Planujemy także przebudowę ul. Bolesława Śmiałego na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Bolesława Śmiałego — Żółkiewskiego — Chodkiewicza, jezdni i chodników na ul. Jarogniewa, ul. Wczasów czy ul. Serbskiej. Będziemy także nadzorować roboty drogowe na ulicy Hrubieszowskiej.

przewiń do góry