AktualnościRSS

Jesiennie, ale zielono na wyremontowanej ulicy

opublikowano: 14.11.2022 11:52

BŚ

Jesień zadomowiła się w przyrodzie na dobre i choć nie widać w pełnej okazałości nowej zieleni na wyremontowanej ulicy Bolesława Śmiałego, to zdecydowanie jest co podziwiać. Trwają odbiory techniczne i te dotyczące nasadzeń w okolicy Turzynu. Warto sprawdzić jak wygląda ta część miasta po zmianach.

Przypominamy, że projekt zakładał przebudowę ulicy Bolesława Śmiałego na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej wraz ze skrzyżowaniem ulic Bolesława Śmiałego — Żółkiewskiego — Chodkiewicza. Po przebudowie ulica pozostanie dwukierunkowa, jednak zyskała nową nawierzchnię z obustronnym pasem postojowym do parkowania równoległego oraz chodniki z ciętych, szarych z płyt granitowych.

Bezpieczeństwo poprawiło wprowadzenie „strefy ruchu 30” oraz przejść „sugerowanych”, które są wyniesione. Na chodniku wykonane zostało oznakowanie o fakturze rozpoznawalnej przez osoby niewidome. Na skrzyżowaniu ulic Bolesława Śmiałego — Żółkiewskiego — Chodkiewicza zaprojektowano minirondo z przejezdną wyspą środkową o nawierzchni z kostki kamiennej.

Wokół ronda pojawiły się „zielone” wysepki częściowo obsadzone krzewami. Projekt przewidział zagospodarowanie placu przy skrzyżowaniu z ul. Żółkiewskiego. Plac stanowi teraz obszar rekreacyjny dzięki nowym ławeczkom i roślinności.

Zgodnie z projektem oprócz ponad 150m2 trawnika z rolki zostało nasadzonych blisko 1000 roślin:

•  14 szt drzew –  odmiany: grusza drobnoowocowa, śliwa wiśniowa , wiśnia piłkowana

•  804 szt krzewów liściastych –  odm. jaśminowiec , tawuła japońska „Candelight”,  i „Athony”

•  45 szt krzewów iglastych – jałowiec płożący „Lime Glow”

•  72 szt bylin – Żagwin zwyczajny

przewiń do góry