Więcej życzliwości na drodze
opublikowano: · informacja archiwalna
5 kwietnia jest dniem życzliwości na drodze. To dobry czas, żeby przypomnieć o największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach względem pojazdów komunikacji miejskiej. Pamiętajmy, że w szczycie na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego.
Jakie są największe przewinienia kierowców względem komunikacji miejskiej? Pośpiech, brawura i nieuwaga. To prowadzi do wymuszania pierwszeństwa, wyprzedzania i gwałtownego hamowania przed pojazdem, utrudniania włączenia się do ruchu. Do tego należy doliczyć problemy motorniczych. Każdego dnia na naszych drogach widać sytuacje, w których auta blokują torowisko. Kierowcy nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku, a także wymuszanie pierwszeństwa. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku, a pasażerowie muszą wejść na jezdnię, aby wsiąść do pojazdu. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.
W roku 2016 miało miejsce 738 kolizji i wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej, ponad 500 z nich było z winy osób trzecich.
Aby uczulić kierowców na to, jak zachować się na jezdni, spółka Tramwaje Szczecińskie rozpoczęła w zeszłym roku specjalną akcję z sympatyczną postacią. PANtografik pojawił się na tylnej szybie tramwajów i przypomina kierowcom o zachowaniu bezpiecznej odległości oraz o tym, żeby nie blokować torowiska. 115 okrągłych nalep z wesołą postacią znalazło się na wszystkich tramwajach z zajezdni Pogodno. Na niektórych autobusach można znaleźć piktogramy przypominające o wpuszczeniu na drogę autobusu wyjeżdżającego z zatoki, który chce włączyć się do ruchu.
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji ze strony pracowników spółek, kierowcy i motorniczowie, którzy dopuszczają się największej liczby wykroczeń wysyłani są na dodatkowe szkolenia. Wszyscy przechodzą także specjalne testy i kursy wymagane prawem.
Komunikacja miejska jeździ według przygotowanych rozkładów. Grzeczność innych kierowców może poprawić bezpieczeństwo pasażerów i punktualność transportu zbiorowego. Spółki autobusowe Dąbie, Klonowica i Tramwaje Szczecińskie apelują do uczestników ruchu drogowego o większą życzliwość. To wpłynie nie tylko na płynność ruchu, ale także samopoczucie wszystkich za kierownicą.
Więcej wiadomości ze Szczecina
Nowy teren rekreacyjny w centrum
Plac zabaw, siłownia pod chmurką, nowe oświetlenie i ławki pojawią się w kwartale pomiędzy ulicami Bogusława, Łokietka i Krzywoustego.
Wracają Stypendia Naukowe. Nabór wniosków rusza 1 marca
Nabór wniosków o przyznanie stypendium rozpoczyna się 1 marca i potrwa przez cały miesiąc,
EcoGenerator w sobotę. Tylko dla dorosłych
Już 28 lutego nadarzy się jedna z nielicznych okazji, by od środka zobaczyć Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie - EcoGenerator.