Widzisz dziurę w drodze? Zgłoś to

opublikowano: · informacja archiwalna

Przez trzy ostatnie miesiące 2017 roku drogowcy usunęli 7600 metrów kwadratowych ubytków w jezdni. Duże spadki temperatur i wielokrotne w ciągu doby przechodzenie temperatury przez 0° w dół i w górę sprzyja powstawaniu dziur. Apelujemy do kierowców o szczególną uwagę w sytuacji, gdy zauważą ubytek w jezdni lub drogowców naprawiających szkody, które wyrządziła zima.

Nawierzchnie asfaltowe w trakcie użytkowania ulegają tak zwanemu „zmęczeniu powierzchni drogowej”. To powoduje mikropęknięcia. Zgromadzona w nich zimą woda zwiększa swoją objętość podczas mrozów, a gdy przychodzi ocieplenie woda powraca do stanu ciekłego, pozostawiając za sobą znacznie większe pęknięcia w drogach. Im większe pęknięcie w drodze, tym większa podatność na uszkodzenia.

Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: „na ciepło”, czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i „na zimno” poprzez użycie zimnej MMA (popularnie określanej mianem asfaltu). W okresie letnim używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym drugiej. Jest ona stosowana przy dziurach wymagających szybkiej interwencji. Ze względu na to, że nie jest to metoda długoterminowa, stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Do takich dziur naprawionych metodą „na zimno” drogowcy na pewno wrócą latem.

Czy zatem istnieje sposób budowania dróg nie wymagający naprawy? Niestety nie, a dziury w drogach występują na całym świecie. Wystąpienie dziury w drodze powinno jak najszybciej zostać zgłoszone, bo stanowi niebezpieczeństwo. Dlatego prosimy o zgłaszanie dziur na interwencyjny nr telefonu 91 48 00 401. Uwaga! Numer dyspozytora służy wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń, bez możliwości udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

Przypominamy także, że wszelkie usterki można zgłaszać także za pomocą aplikacji Alert Szczecin. Dzięki takiemu rozwiązaniu w prosty i intuicyjny sposób, bez dodatkowych formalności, można przekazać informację na temat funkcjonowania miasta w takich obszarach, jak:

  • infrastruktura (np. dziury w drogach, oświetlenie ulic),
  • czystość i porządek (np. dzikie wysypiska śmieci),
  • bezpieczeństwo (np. brak pasów na niebezpiecznych przejściach, doświetlanie niebezpiecznych miejsc),
  • usługi publiczne (np. wywóz śmieci, niesprzątnięte wały przeciwpowodziowe),
  • komunikacja miejska.

Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Zmiany na linii 63

W związku z pracami przy przebudowie przejazdu kolejowego w ciągu ul. Orłowskiej z dniem 12.11.2024 r. na okres ok. tygodnia wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii 63, która kursować będzie w relacji Kołłątaja – Artyleryjska.

Nie tylko Wały i Filharmonia, czyli co przyciąga turystów do Szczecina?

Mamy już pierwsze podsumowania sezonu turystycznego w Szczecinie. Liczby pokazują, że nasze miasto staje się coraz częściej wybieraną destynacją przez turystów krajowych i zagranicznych.

Stara Rzeźnia zaprasza na Morskie Święto Niepodległości

Szczecińska Stara Rzeźnia co roku przygotowuje wyjątkowe obchody Święta Niepodległości.