Bufo bufo potrzebuje naszej pomocy

opublikowano: · informacja archiwalna

Ponad 2500 osobników Bufo bufo zostało uratowanych w 2017 roku przed tragiczną śmiercią pod kołami samochodów. Wiosenna akcja ratunkowa właśnie trwa. Ropucha szara, bo o niej mowa, jest gatunkiem chronionym i właśnie odważnie migruje do miejsc rozrodu przez drogę publiczną. Co roku te płazy przenoszone są także przez pracowników ZDiTM.

Ropuchy migrują w okolice Stawu Jeziorna, dlatego na ok. 450-metrowym odcinku drogi — ulicy Smoczej w Szczecinie, w kierunku wiaduktu autostrady oraz na ok. 110-metrowym odcinku drogi dojazdowej do posesji za strumieniem Jeziorna, zostało ustawione specjalne ogrodzenie, przez które ropuchy nie mogą przeskoczyć.

Żabiankę, czyli specjalistyczną siatkę o średnicy oczek ≤ 5 mm ustawiono wzdłuż ulicy w odległości 2-3 m od krawędzi drogi, a na drodze dojazdowej przy krawędzi drogi. Wykopano także dołki chwytne w odległości co 10-15 m wzdłuż całego ogrodzenia. Każdego dnia obywa się kontrola dołków i przenoszenie podróżników.

W zeszłym roku Bufo bufo migrował do połowy kwietnia, jak będzie w tym roku — zobaczymy.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

W Szczecinie powstanie kolejny duży zakład produkcyjny

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta.

Kolejny pies zamknięty w samochodzie. Strażnicy uwolnili zwierzaka

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.

EcoGenerator: Pan Włodek trafił na milion!

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież przyjeżdżał do EcoGeneratora i nic szczególnego się nie działo.