Kolejne przejście dla pieszych zyska wyjątkowe oświetlenie

opublikowano: · informacja archiwalna

Kolejne przejście dla pieszych zyska wyjątkowe oświetlenie. Trwają prace związane z montażem sygnalizacji ostrzegawczej na ulicy Duńskiej. Po ich zakończeniu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym rejonie. Szczecin jest jednym z pierwszych miast, w których pojawiło się takie rozwiązanie.

Specjalna sygnalizacja ostrzegawcza pojawi się niebawem w miejscu szczególnie niebezpiecznym, wytypowanym przez ZDiTM, Policję i Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym rejonie wzmożony ruch pieszych związany jest nie tylko z przemieszczaniem się na przystanki, ale także do obiektów handlowych. Rozwiązanie, które będzie zastosowane jest wyjątkowe i liczymy na to, że wyeliminuje wypadki z udziałem najmniej zabezpieczonego uczestnika ruchu, jakim jest pieszy. 14 specjalnych „kocich oczek”, jak mówi się o światełkach, umieszczonych będzie w jezdni. Zaczynają świecić, kiedy ktoś zbliży się do ulicy. Specjalne czujniki zamontowane są na słupie przed przejściem i wykrywają ruch człowieka, ale nie auta. Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m, co jest nowością na skalę ogólnopolską. Zastosowanie tego rozwiązania wydłuży czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych — w nocy, podczas deszczu czy mgły.

W tej chwili oświetlenie zamontowane jest na ulicy Kopernika przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły, a kolejne pojawi się w ciągu al. Wyzwolenia. Prace będą trwały kilka dni w zależności od warunków atmosferycznych.

Koszt montażu urządzeń to kwota 42 585,22 zł brutto.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Edukatorium Fabryki Wody – tu porwie was wir nauki

Nauka wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, może angażować, fascynować, zachęcać do odkrywania tajemnic świata – tego właśnie doświadczycie w Edukatorium Fabryki Wody.

W Szczecinie powstanie kolejny duży zakład produkcyjny

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta.

Kolejny pies zamknięty w samochodzie. Strażnicy uwolnili zwierzaka

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.