Zmiany komunikacyjne na prawobrzeżu

opublikowano: · informacja archiwalna

Nowe linie, zmiana tras, częstotliwości i nowa pętla autobusowa. To wszystko wystartuje w najbliższy poniedziałek z pierwszym dziennym autobusem. Do dyspozycji pasażerów będą nie tylko wygodne przystanki, ale także tablice informacji pasażerskiej i biletomat. Najważniejsza jest jednak nowa siatka połączeń, dzięki której mieszkańcy prawobrzeża w wygodny sposób dojadą do centrum miasta i w poszczególne miejsca w swoich dzielnicach. Pełną informację w najbliższych dniach będą mogli znaleźć w swoich skrzynkach na listy.

Pasażerów, którzy mają bilety okresowe, 3-miesięczne i kwartalne, zakupione przed 18 stycznia informujemy, że będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej jadącej po starej i nowej trasie linii, na którą bilet został zakupiony. Jest także możliwość oddania biletu, bez ponoszenia opłaty manipulacyjnej. Dodatkowych informacji będą udzielać pracownicy kas ZDiTM.

Inwestycja związana z budową pętli realizowana była jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Linie 2, 7 i 8 właśnie na ul. Turkusowej kończą swój bieg. W ramach prac budowlanych wykonane zostały 4 perony z przystankami autobusowymi, toaleta, 57 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych (z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych) oraz parking Bike & Ride — 3 wiaty ze stojakami rowerowymi. Przebudowano także układ dróg dojazdowych do pętli, w tym skrzyżowanie ulic Turkusowej i Jasnej. W okolicy powstały ścieżki rowerowe oraz ciągi piesze. Zamontowane zostało również oświetlenie, system monitoringu i biletomat.

Pozytywne zmiany czekają pasażerów szczególnie w siatce połączeń. Dzięki nowym rozwiązaniom mieszkańcy prawobrzeża zyskają możliwości wygodnego dotarcia do centrum miasta i poszczególnych miejsc w swoich dzielnicach. Siatka połączeń była konsultowana z mieszkańcami, wpłynęło do nas ponad 700 ankiet. Odbyły się także spotkania z Radami Osiedli. Przy planowaniu rozwiązań komunikacyjnych na prawobrzeżu wzięto pod uwagę także potoki pasażerskie, napełnienie na liniach oraz ilość mieszkańców w danym rejonie.

Pasażerowie będą mieli czas, żeby przygotować się do podróży. Każdy mieszkaniec prawobrzeża otrzyma schemat siatki połączeń do skrzynki na listy. Poza tym w pierwszych dniach od uruchomienia, na pętli będzie można spotkać pracowników ZDiTM, którzy będą pomagali w wybraniu odpowiedniego autobusu lub dogodnej trasy. Na pierwszych pasażerów czekać będą także ciepłe napoje i upominki.

Przykładowe zmiany w siatce połączeń

 • Nowe linie autobusowe:
  • 55 — Turkusowa <> Osiedle Bukowe — linia wspomagająca dla 65, kursować będzie w godzinach szczytu co 20 minut.
  • 91 — Turkusowa <> Zakłady Mięsne — wspomagająca dla 71, kursować będzie w godzinach szczytu co 20 minut. Umożliwia skomunikowanie północnej nitki ul. Struga i centrów handlowych, daje możliwość dojazdu do zakładów pracy na ul. Pomorskiej.
  • H — Plac Rodła <> Dąbie Osiedle (linia pospieszna) — wspomaga linię C, dzięki temu na tym odcinku odcinku autobusy C i H naprzemiennie kursują co 15 minut w godzinach szczytu (aktualnie co 20 minut).
  • 97 — Osiedle Bukowe <> Dąbie Osiedle (<> Zakłady Drobiarskie) — linia wspomagająca dla 77 na odcinku Osiedle Bukowe — Dąbie Osiedle. Dzięki temu na przedmiotowym odcinku autobusy 77 i 97 naprzemiennie kursują co 15 minut w godzinach szczytu (aktualnie co 20 minut). Dodatkowo w godzinach szczytu kursy będą wydłużono do ul. Kniewskiej, gdzie zlokalizowane są zakłady produkcyjne.
 • Zmiany częstotliwości kursowania:
  • 54 — Turkusowa <> Kijewo (<> Zakłady Mięsne) — do Zakładów Mięsnych wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu oraz wybrane kursy w pozostałym okresie. Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta (aktualnie linia poza godzinami szczytu i w święta kursuje co 30 minut).
  • 64 — Dąbie Osiedle <> Klucz Autostrada — linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni (aktualnie linia poza godzinami szczytu i w święta kursuje co 25-30 minut).
  • 66 — Osiedle Bukowe <> Podjuchy (<> Żydowce (<> Klucz)) — do Żydowiec wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu, do Klucza wykonywany będzie jeden kurs w dni powszedni w godzinach porannego szczytu. Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje (aktualnie linia kursuje wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu). Linia 66 została przekierowana przez ul. Botaniczną, Dąbrowskiej i Iwaszkiewicza, co zapewni dojazd do Outlet Parku oraz do centrum rehabilitacji na Osiedlu Majowym. Linie 64 i 66 kursują naprzemiennie co 10 minut, czyli Podjuchy mają zapewniony dojazd do tramwaju na przystanku „Jaśminowa ZUS” co 10 minut.
 • Zmiana trasy:
  • 65 — Turkusowa <> Rondo Ułanów Podolskich — trasa: Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Handlowa — Przelotowa — Jasna — Struga — Gryfińska. Trasa linii została wydłużona przez ul. Mączną, dzięki czemu został lepiej skomunikowany Szpital w Zdrojach.
  • 72 — Basen Górniczy <> Śmierdnica (<> Jezierzyce) — trasa: Przestrzenna — Gierczak — Pomorska — Szosa Stargardzka — Balińskiego — Piaseczna — Pyrzycka — Topolowa. Na wniosek RO linia została w godzinach szczytu wydłużona do Jezierzyc.
  • 79 — Turkusowa <> Jezierzyce — trasa: Walecznych — Gryfińska — Struga — Szosa Stargardzka — Przyszłości — Pyrzycka — Topolowa. Na wniosek RO wydłużyliśmy trasę przez rondo Ułanów Podolskich, dzięki czemu pasażerowie mają bezpośredni dojazd do węzła przesiadkowego w Zdrojach.
 • Likwidacja linii D i E — są to linie, którymi z roku na rok podróżuje coraz mniej pasażerów. Z badań potoków pasażerskich przeprowadzonych w listopadzie i w grudniu 2017 roku wynika, że z linii D korzysta 990 pasażerów dziennie. Jest to spadek od 2014 roku o połowę. Z linii E korzysta 550 pasażerów, podczas gdy 3 lata wcześniej było to 1400 osób. Po likwidacji linii czas dojazdu liniami zwykłymi i tramwajem będzie zbliżony do bezpośredniego.

Pełna informacja o zmianach w siatce połączeń

Linie, na których nastąpi zmiana rozkładu jazdy bez zmiany trasy

Na poniższych liniach wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy bez zmiany trasy:

 • A — Osiedle Bukowe <> Plac Rodła
  Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.
 • B — Osiedle Słoneczne <> Osiedle Arkońskie
  Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.
 • 56 — Basen Górniczy <> Dąbie Osiedle
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.
 • 73 — Basen Górniczy > Zdroje > Zdunowo > Wielgowo > Dąbie > Basen Górniczy
  Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.
 • 77 — Osiedle Bukowe <> Osiedle Kasztanowe
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.
 • 85 — Podjuchy <> Smocza — Falskiego
  Linia obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w dni powszednie: co 20 minut w godz. 5-18 i co 30 minut po godz. 18. Kursy będą skomunikowane z linią 64.
 • 93 — Basen Górniczy > Dąbie > Wielgowo > Zdunowo > Zdroje > Basen Górniczy
  Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.
 • 96 — Basen Górniczy <> Osiedle Kasztanowe
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.
 • 95 — transport na żądanie (Podjuchy)
  Linia obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w godzinach od 7-17 w dni powszednie. Wybrany kurs należy zamówić przez telefon bądź aplikację mobilną, nie później niż 20 minut przed jego planowanym rozpoczęciem.

Linie, na których nastąpi zmiana rozkładu jazdy oraz zmiana trasy

Na poniższych liniach wprowadzona zostanie zmiana trasy i rozkładu jazdy:

 • C — Plac Rodła <> Osiedle Kasztanowe
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta i co 60 minut w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.
  Nastąpi przeniesienie przystanku krańcowego „Plac Rodła” — przystanek zlokalizowany będzie przy budynku PZU (dotychczasowy przystanek krańcowy linii G). Dodatkowo linia C nie będzie obsługiwać dotychczasowego przystanku „Plac Rodła LOT” zlokalizowanego w ciągu al. Wyzwolenia.
 • G — Plac Rodła <> Wielgowo Borsucza
  Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.
  Nastąpi przeniesienie przystanku krańcowego „Plac Rodła” — przystanek zlokalizowany będzie przy wejściu do hotelu Radisson-Blu (dotychczasowy przystanek krańcowy linii C). Dodatkowo linia G będzie obsługiwać przystanek „Plac Rodła” zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia.
 • 54 — Turkusowa <> Kijewo (<> Zakłady Mięsne)
  Trasa: Turkusowa — Przelotowa — Handlowa — Dąbska — Zoologiczna — Pomorska
  Do Zakładów Mięsnych wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu oraz wybrane kursy w pozostałym okresie.
  Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie kursy wykonywane będą co 40 minut.
 • 55 — Turkusowa <> Osiedle Bukowe
  Trasa: Turkusowa — Przelotowa — Handlowa — Kolorowych Domów
  Linia kursować będzie wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu co 20 minut.
 • 64 — Dąbie Osiedle <> Klucz Autostrada
  Trasa: Goleniowska — Racławicka — Gierczak — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — Granitowa — Metalowa — Dmowskiego — Rymarska
  Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.
 • 65 — Turkusowa <> Rondo Ułanów Podolskich
  Trasa: Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Handlowa — Przelotowa — Jasna — Struga — Gryfińska
  Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.
 • 66 — Osiedle Bukowe <> Podjuchy (<> Żydowce (<> Klucz))
  Trasa: Kolorowych Domów — Handlowa — Łubinowa — Maciejowicka — Iwaszkiewicza — Dąbrowskiej — Botaniczna — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — Granitowa — Metalowa — Dmowskiego
  Do Żydowiec wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu. Do Klucza wykonywany będzie jeden kurs w dni powszedni w godzinach porannego szczytu.
  Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.
 • 71 — Turkusowa <> Rondo Ułanów Podolskich
  Trasa: Turkusowa — Przelotowa — Łubinowa — Struga — Gryfińska
  Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.
 • 72 — Basen Górniczy <> Śmierdnica (<> Jezierzyce)
  Trasa: Przestrzenna — Gierczak — Pomorska — Szosa Stargardzka — Balińskiego — Piaseczna — Pyrzycka — Topolowa
  Do Jezierzyc wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu.
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 60 minut w pozostałym okresie oraz w soboty. W niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.
 • 79 — Turkusowa <> Jezierzyce
  Trasa: Walecznych — Gryfińska — Struga — Szosa Stargardzka — Przyszłości — Pyrzycka — Topolowa
  Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 40 minut w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 9-19 i co 60 minut w soboty, niedziele i święta do godz. 9 i po godz. 19.
 • 84 — Turkusowa <> Kijewo (<> Zakłady Mięsne)
  Trasa: Turkusowa — Jasna — Struga — Gryfińska — Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Chłopska — Nad Rudzianką — Gwarna — Dąbska — Zoologiczna — Pomorska
  Do Zakładów Mięsnych wykonywane będą wybrane kursy.
  Linia kursować będzie co 20 minut w dni powszednie w godz. 5-18 i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Nowe linie autobusowe

Uruchomione zostaną następujące nowe linie autobusowe:

 • H — Plac Rodła <> Dąbie Osiedle (linia pospieszna)
  Trasa: plac Rodła — al. Niepodległości — Wyszyńskiego — Gdańska — Przestrzenna — Gierczak — Goleniowska
  Linia kursować będzie w dni powszednie w godz. 6:30-18 co 30 minut w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie. W soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie nie kursuje.
 • 91 — Turkusowa <> Zakłady Mięsne
  Trasa: Turkusowa — Przelotowa — Łubinowa — Struga — Pomorska
  Linia kursować będzie wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu co 20 minut.
 • 97 — Osiedle Bukowe <> Dąbie Osiedle (<> Zakłady Drobiarskie)
  Trasa: Kolorowych Domów — Handlowa — Łubinowa — Struga — Gryfińska — Gierczak — Racławicka — Goleniowska — Kniewska
  Do Zakładów Drobiarskich wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu oraz jeden kurs w dni powszednie w godzinach wieczornych.
  Linia kursować będzie w dni powszednie w godz. 5:30-19, a w soboty, niedziele i święta w godz. 9-17. Obowiązywać będzie częstotliwość kursowania co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.

Linie zawieszone

Kursowanie niżej wymienionych linii zostanie zawieszone:

 • D — Osiedle Słoneczne <> Plac Rodła
 • E — Osiedle Bukowe <> Plac Szarych Szeregów

Zmiana nazw przystanków

Wprowadzone zostaną niżej wymienione zmiany nazw przystanków:

Dotychczasowa nazwa Nowa nazwa
Balińskiego Szosa Stargardzka
Bryczkowskiego I Bryczkowskiego
Camping Centrum Żeglarskie
Ciepłownia Kalenicka
Elbląska Nowogardzka
Jachowicza Olszynki Grochowskiej
Klęskowo Rondo Reagana
Klęskowo I Rondo Reagana
Klucz Sucha
Klucz Pętla Klucz
Kniewska Zakłady Drobiarskie
Kniewska I Kniewska
Kolonia Przestrzenna
Leśniczówka Przylesie Leśniczówka
Ośrodek Przylesie Ośrodek
Park Leśny Junaków
Plac Rodła LOT Plac Rodła
Podjuchy Pętla Podjuchy
Przelotowa (w kier. ul. Handlowej) Osiedle Słoneczne
Przodowników Pracy Dmowskiego
Śmierdnica Pętla Śmierdnica
Unikon Płonia Most
Wielgowo Autostrada Wolframowa
Wielgowo Las Osada Leśna
Załom Załom Parkowa
Załom Krzyżówka Załom Kościół
Zwierzyniecka Kijewo

Zmiana statusu przystanków

Dla poniższych przystanków nastąpi zmiana statusu ze stałego na warunkowy („na żądanie”):

 • Botaniczna (na północnej jezdni wspomagającej ul. Struga),
 • Bryczkowskiego,
 • Gryfińska,
 • Kluczborska,
 • Letnia,
 • Lniana,
 • Nowogardzka (dawny Elbląska),
 • Podjuchy Dworzec,
 • Przyszłości PEKAES,
 • Rondo Reagana (dawny Klęskowo; z wyjątkiem przystanku w ciągu ul. Dąbskiej),
 • Sanatoryjna,
 • Tczewska,
 • Topolowa,
 • Walecznych,
 • Wielgowo,
 • Wolińska,
 • Zakłady Drobiarskie (dawny Kniewska),
 • Zdunowo Dworzec.

Przystanek „Załom Parkowa” (dawny „Załom”) zmieni status z warunkowego na stały.

Nowe przystanki

Uruchomione zostaną niżej wymienione nowe przystanki:

 • Zaranie nż — przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Łubinowej z ul. Maciejowicką,
 • Iwaszkiewicza — przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Iwaszkiewicza z ul. Dąbrowskiej,
 • Wańkowicza nż — przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Botanicznej z ul. Wańkowicza,
 • Botaniczna — przystanek dla linii 66 w ciągu ul. Botanicznej przy Outlet Parku,
 • Leśmiana nż — przystanek dla linii 66 i 73 w ciągu ul. Struga (południowa jezdnia wspomagająca) przy restauracji Pizza Hut,
 • Akwarelowa nż — przystanek dla linii 65 i 84 przy skrzyżowaniu ul. Kolorowych Domów z ul. Akwarelową,
 • Wiosenna nż — przystanek dla linii 91 w ciągu ul. Struga (północna jezdnia wspomagająca) przy skrzyżowaniu z ul. Wiosenną,
 • Balińskiego nż — przystanek dla linii 72 w ciągu ul. Balińskiego przy stacji paliw,
 • Trzcinowa nż — przystanek dla linii 72 przy skrzyżowaniu ul. Balińskiego z Trzcinową,
 • Rondo Osiedlowców nż — przystanek dla linii 72 przy skrzyżowaniu ul. Piasecznej z ul. Uczniowską,
 • Piaseczna Szkoła — przystanek dla linii 72 w ciągu ul. Piasecznej przy szkole.

Zmiana lokalizacji przystanków

Dla następujących przystanków nastąpi zmiana lokalizacji:

 • Botaniczna — przystanek dla linii 79 i 91 w kierunku ul. Zwierzynieckiej cofnięty zostanie o ok. 50 metrów,
 • Struga — przystanki dla linii 73 i 93 przesunięte zostaną w rejon skrzyżowania z ul. Szymborskiej.

Wyłączenie przystanków z obsługi

Niżej wymienione przystanki nie będą obsługiwane przez żadną linię autobusową:

 • Walecznych,
 • Klęskowo,
 • Pszenna,
 • Kijewo Autostrada.

Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego. Zgodnie ze złożoną ofertą, koszt prac ma wynieść 16 426 480,48 zł brutto.

Uwaga! Od środy możliwe utrudnienia w ruchu drogowym

Marsz w środę i procesje w czwartek - z tych powodów możemy spodziewać się utrudnień w ruchu i wstrzymania komunikacji miejskiej w Szczecinie.

Wielkie żagle wracają do Szczecina. Wiemy, kto zagra na finale TSR!

Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina. W dniach 2-5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni a przede wszystkim na wodzie rozegra się finał regat The Tall Ships Races.