Rusza przebudowa Arkońskiej

opublikowano: · informacja archiwalna

Nowa droga, rondo oraz torowisko — tak za jakiś czas będzie wyglądać ul. Arkońska po przebudowie. W związku z rozpoczynającymi się pracami przygotowawczymi od czwartku 8 lutego br. należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym. Komunikacja miejska na razie funkcjonuje bez zmian.

Prace przygotowawcze polegać będą m.in. na wycince drzew na całej długości planowanej przebudowy. W pierwszej kolejności wycinka prowadzona będzie na odcinku od pętli tramwajowej zlokalizowanej w pobliżu ul. Wojciechowskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka”. Dojazd do kąpieliska oraz stadionu KS Arkonia Szczecin umożliwiony będzie od strony al. Wojska Polskiego. Czas trwania tego etapu to około 14 dni.

Wycinka drzew na odcinku od al. Wojska Polskiego do wysokości drogi wjazdowej do kąpieliska „Arkonka” prowadzona będzie w drugiej połowie lutego. Dojazd do kąpieliska „Arkonka” oraz stadionu KS Arkonia umożliwiony będzie od strony ul. Wojciechowskiego. Dodatkowo w drugiej połowie lutego mogą wystąpić utrudnienia w ciągu al. Wojska Polskiego, które związane będą z wykonaniem przejazdów tymczasowych przez pasy międzyjezdne oraz prac instalatorskich.

Objazdy

W związku z zamknięciem poszczególnych odcinków ulicy Arkońskiej wytyczone zostały objazdy ulicami:

  • Trasa Średnicowa (Wszystkich Świętych) — Niemierzyńska — Papieża Pawła VI — Zaleskiego — al. Wojska Polskiego.
  • Na skrzyżowaniach ul. Wszystkich Świętych — Arkońska, Niemierzyńska — Papieża Pawła VI, Zaleskiego — Moczyńskiego — Wyspiańskiego, Zaleskiego — al. Wojska Polskiego przeprogramowane zostaną programy sygnalizacji świetlnej wydłużające nadawanie sygnału zielonego na relacjach objazdowych.
  • Na skrzyżowaniu ul. Papieża Pawła VI z ul. Słowackiego i ul. Zaleskiego wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w postaci „minironda”. Ułatwi to wjazd na skrzyżowanie z relacji ul. Papieża Pawła VI.

Znaczące zmiany w czasowej organizacji ruchu planowane są od marca. O dokładnych terminach, zakresie utrudnień oraz zmianach w komunikacji miejskiej, w tym korzystania z parkingów, Miasto będzie informować na bieżąco.

O inwestycji

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę istniejącej pętli tramwajowej „Las Arkoński” na pętlę tramwajowo-autobusową, przebudowę ul. Arkońskiej na ulicę o szerokości jezdni 13,0 m o czterech pasach ruchu, po dwa pasy w każdą stronę. Ponadto wybudowane zostanie również torowisko tramwajowe, chodniki, dwukierunkowe ścieżki rowerowe, przystanki tramwajowo-autobusowe typu wiedeńskiego, parking na ponad 170 miejsc przy stadionie Arkonii. Przebudowę/wzmocnienie przejdzie także istniejący wiadukt.

W ramach inwestycji największe zmiany zajdą na skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. W miejsce obecnego układu drogowego pojawi się skrzyżowanie typu rondo z rozjazdami dla tramwajów we wszystkich kierunkach. Dodatkowo pracami objęte zostaną fragmenty ulic dochodzących do ronda:

  • al. Wojska Polskiego od strony Głębokiego — ok. 110 m,
  • al. Wojska Polskiego od strony centrum — ok. 100 m,
  • ul. Szafera — ok. 170 m.

Prace budowlane realizowane przez firmę Eurovia Polska S.A. potrwają 18 miesięcy. Łączny koszt inwestycji to 88 978 947,46 zł.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Oś priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. Działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Zmiana w kolegium prezydenckim

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina poinformował dziś o zmianach w kolegium prezydenckim. Do grona zastępców prezydenta z początkiem czerwca dołączy Marcin Biskupski.

Koniec sezonu 2023/24 w Kanie

Teatr Kana zaprasza na wyjątkowe wydarzenia zamykające sezon 2023/2024.

II zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin

Przed nami II zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin. Początek obrad, które tradycyjnie już będzie można śledzić za pomocą Internetu, zaplanowano na godzinę 10.00.