Nie otwierać przed rokiem 2048. Kapsuła czasu już w wiadukcie

opublikowano: · informacja archiwalna

„Nie otwierać przed rokiem 2048”. Taki napis widnieje na kapsule czasu, która zostanie wbetonowana w wiadukt na ulicy Hożej. Przyszłe pokolenia odnajdą w niej pamiątki z roku 2018 — wydanie lokalnej gazety, rozkłady jazdy, zdjęcia mieszkańców i uczniów pobliskiej szkoły, a także niespodziankę od przedszkolaków.

Grupowe zdjęcie uczniów nadesłała Szkoła Podstawowa nr 42, a Przedszkole Państwowe nr 77 zachowa dla przyszłych pokoleń nagrania z wypowiedziami dzieci o przyszłości. Są również rozkłady jazdy z tabliczek przystankowych dla autobusów kursujących przez ul. Hożą, projekt przebudowy wiaduktu i list od ZDiTM. Rada Osiedla Żelechowa umieściła w kapsule uchwały budżetowe, zdjęcie z siedziby oraz plakaty z organizowanych dla mieszkańców wydarzeń. Wkładem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego są dokumenty dotyczące Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Miejsce znalazło się także na monety oraz nośniki danych ze zdjęciami nadesłanymi przez mieszkańców.

Dzieci, które miały swój wkład w zawartość kapsuły dostały zaproszenie na spotkanie z cyklu „Pasażer od przedszkola” oraz upominki od ZDiTM.

Remontowany obiekt stanowi bezkolizyjną przeprawę dla ruchu kołowego oraz pieszego w ciągu ul. Hożej, nad torami kolejowymi linii nr 406 (łącząca Szczecin z Trzebieżą). Ze względu na liczne uszkodzenia konstrukcji, niską klasę nośności oraz konieczność dostosowania szerokości jezdni (przęsło środkowe z 10,35 m na 14,46 m) i chodników do obowiązujących przepisów, zaprojektowano jego rozbudowę.

Zakres prac objął:

  • rozbiórkę górnych elementów wiaduktu (wyposażenie, chodniki, jezdnia, elementy konstrukcyjne) do poziomu istniejących łuków betonowych,
  • wzmocnienie łuków poprzez wprowadzenie dodatkowego zbrojenia,
  • nadbudowę górnych elementów konstrukcyjnych wiaduktu,
  • stworzenie nowej płyty żelbetowej,
  • wykonanie niezbędnego wyposażenia obiektu (kapy chodnikowe, nawierzchnie, dylatacje, bariery, balustrady, itp.),
  • zwiększenie wymiarów istniejących fundamentów i zastosowanie mikropali,
  • wykonanie murków oporowych wzdłuż linii kolejowej, ukształtowanie skarp oraz ich umocnienie w rejonie oddziaływania wiaduktu.

Wykonawcą jest firma konsorcjum firm KOWAL Sp. z o.o. i NIWA Szczecin Sp. z o.o. Koszt robót to 5 286 304,58 zł. Wiadukt będzie oddany do użytku wiosną.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Edukatorium Fabryki Wody. Tu porwie was wir nauki!

Nauka wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, może angażować, fascynować, zachęcać do odkrywania tajemnic świata – tego właśnie doświadczycie w Edukatorium Fabryki Wody.

W Szczecinie powstanie kolejny duży zakład produkcyjny

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta.

Kolejny pies zamknięty w samochodzie. Strażnicy uwolnili zwierzaka

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.