Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Szczecinie

opublikowano: · informacja archiwalna

Parada pieszych, liczenie rowerzystów, kino pod chmurką, transportowy eksperyment, warsztaty, spotkania, a także darmowa komunikacja miejska w Międzynarodowym Dniu bez Samochodu — tak w Szczecinie będziemy obchodzić Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Kampania, do której każdego roku przyłącza się kilkaset europejskich miast, ma na celu promocję ekologicznych form transportu. Hasło tegorocznego ETZT to „Chodź z nami!”, a temat przewodni — bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Dlatego w dniach 16–22 września, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, będziemy zachęcać szczecinian do poruszania się po mieście komunikacją miejską, rowerem lub pieszo.

Większość wydarzeń zaplanowanych w ramach ETZT odbędzie się na placu Orła Białego. Tam codziennie prowadzone będą szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne, stamtąd w poniedziałek wyruszy parada pieszych, a w piątek — wielki przejazd rowerowy. Natomiast w środę spotkają się tam osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”.

Zwieńczeniem tygodniowych atrakcji będzie sobotni festyn na placu, który obecnie w ramach prototypowania jest zamknięty dla ruchu samochodowego oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, obchodzony każdego roku 22 września. W tym dniu na terenie miasta będzie można korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Ma to zachęcić kierowców do przesiadki z samochodu do autobusu lub tramwaju.   

Plan Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Szczecinie

Codziennie, godz. 12:00–18:00, pl. Orła Białego

Działania edukacyjne, praktyczne szkolenia dla rowerzystów w ruchu ulicznym

Poniedziałek

Godz. 18:00, pl. Orła Białego — pl. Armii Krajowej

Parada pieszych

Wtorek

Godz. 7:00–09:00 oraz 15:00–17:00, pięć punktów na terenie miasta

Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20:00, Chodźcie na film — kino pod chmurką, pl. Orła Białego 

Pokaz filmu „Smog Wars”

Środa

Godz. 15:30, pl. Orła Białego

Szczecin w 15 minut

Jak w praktyce działa zrównoważona mobilność w Szczecinie? Sprawdźmy to. Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie — eksperymencie. O wyznaczonej godzinie wyruszymy z placu Orła Białego w różnych kierunkach, aby po 15 minutach się zatrzymać i w ten sposób wyznaczyć zasięg różnych środków transportu w promieniu 15 minut od placu. Do udziału zapraszamy pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów oraz osoby poruszające się komunikacją miejską.

Godz. 20:00, Chodźcie na film — kino pod chmurką, pl. Orła Białego 

Pokaz filmu „Rowery kontra samochody”

Czwartek

Godz. 7:00–9:00 oraz 15:00–17:00, pięć punktów na terenie miasta

Wielkie liczenie rowerzystów. Coroczne badanie natężenia ruchu rowerowego w mieście prowadzone przez wolontariuszy stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Godz. 20:00, Chodźcie na film — kino pod chmurką, pl. Orła Białego 

Pokaz filmu „Kto Cię uczył jeździć”

Piątek

Godz. 18:00, pl. Orła Białego

Wielki przejazd rowerowy

Sobota

Godz. 10:00–18:00, pl. Orła Białego oraz kilka punktów w mieście

Wielki  finał ETZT w Szczecinie — święto pieszych. W miejscu dawnego parkingu powstanie przestrzeń dla różnych aktywności. Będą artystyczne zabawy rodzinne, miejskie enklawy spokoju i relaksu, a być może i tańce. W różnych częściach miasta zaprosimy mieszkańców, aby na ulicy poczuli się jak u siebie w domu, a zaskakujące punkty — niespodzianki, sprowokują do refleksji na temat jakości życia w mieście.

Niedziela

Międzynarodowy Dzień bez Samochodu — darmowa komunikacja miejska.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Koniec sezonu 2023/24 w Kanie

Teatr Kana zaprasza na wyjątkowe wydarzenia zamykające sezon 2023/2024.

II zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin

Przed nami II zwyczajna sesja Rady Miasta Szczecin. Początek obrad, które tradycyjnie już będzie można śledzić za pomocą Internetu, zaplanowano na godzinę 10.00.

Więcej zabawy na Majowym

Pełen atrakcji plac zabaw i wygodne hamaki już czekają na młodszych i starszych mieszkańców Prawobrzeża. Zakład Usług Komunalnych zakończył pierwszy etap rozbudowy Parku Majowe.