Życzliwość w komunikacji miejskiej

opublikowano: · informacja archiwalna

21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości. To dobry czas, żeby przypomnieć o zasadach panujących w komunikacji miejskiej i największych grzechach kierowców aut poruszających się po naszych ulicach, także względem autobusów i tramwajów.

W Szczecinie każdego dnia tysiące osób porusza się komunikacją miejską. W autobusach i tramwajach można znaleźć piktogramy informujące o różnych zasadach, także tych związanych ze zwykłą życzliwością. 21 listopada to dobry czas na przypomnienie kilku z nich.

  • Ustąp miejsca osobie starszej lub niepełnosprawnej
  • Nie stój przy drzwiach, nie utrudniaj wsiadania i wysiadania innym pasażerom
  • Zdejmij plecak, nie utrudniaj podróży innym
  • Nie rozmawiaj głośno przez telefon
  • Nie jedz i nie pij w autobusie lub tramwaju
  • Nie niszcz, nie dewastuj, nie brudź
  • Bądź uprzejmy dla współpasażerów i kierujących pojazdy

Przypominamy, że w szczycie na trasy wyjeżdża ponad 330 tramwajów i autobusów. Sprawność ich przemieszczania się i bezpieczeństwo pasażerów zależą także od innych uczestników ruchu drogowego i życzliwości kierowców względem siebie.

Największymi przewinieniami kierowców względem komunikacji miejskiej są pośpiech, brawura i nieuwaga. Do tego można dodać wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem, utrudnianie włączenia się do ruchu. Każdego dnia na naszych drogach widać także sytuacje, w których auta blokują torowisko. Prowadzący samochody nie zwracają uwagi, na to gdzie jest ich pas ruchu i wjeżdżają na tory lub zastawiają je przy próbie skrętu. Innym przewinieniem zmotoryzowanych jest brak zachowania bezpiecznej odległości od tramwaju, zarówno z tyłu, jak i z boku. Kierowcy często nie zatrzymują się, gdy tramwaj staje na przystanku. Nie bez winy są także piesi, którzy wybiegają zza autobusów i tramwajów, przebiegają przed pojazdami transportu zbiorowego i wchodzą na jezdnię w niedozwolonych miejscach. Skutki takich zachowań mogą być tragiczne.

W kontekście ruchu ulicznego życzliwość może także usprawnić poruszanie się. Jazda na tak zwany „suwak” zdecydowanie przyspieszy przejazd w miejscach, gdzie kończy się jeden z pasów. Pamiętając o zasadzie niewjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli nie można go od razu opuścić, także minimalizujemy ryzyko powstania zatorów.

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości życzymy pasażerom uprzejmych prowadzących i bezpiecznej podróży, kierowcom i motorniczym miłych pasażerów i rozsądnych kierowców pojazdów prywatnych, a wszystkim uczestnikom ruchu drogowego więcej życzliwości!


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Edukatorium Fabryki Wody. Tu porwie was wir nauki!

Nauka wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, może angażować, fascynować, zachęcać do odkrywania tajemnic świata – tego właśnie doświadczycie w Edukatorium Fabryki Wody.

W Szczecinie powstanie kolejny duży zakład produkcyjny

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta.

Kolejny pies zamknięty w samochodzie. Strażnicy uwolnili zwierzaka

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.