Od soboty zmiany w rejonie placu Szarych Szeregów

opublikowano: · informacja archiwalna

Ta informacja dotyczy linii:

Roboty na placu Szarych Szeregów nie zwalniają. Zostało już wykonane torowisko tramwajowe na relacji al. Wojska Polskiego — al. Piastów. To oznacza wejście w kolejny etap prac i wprowadzenie nowej organizacji ruchu. Od najbliższej soboty kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli się przyzwyczaić do zmian na tym ważnym węźle komunikacyjnym.

Zmiany w organizacji ruchu

W kolejnym etapie prace związane z przebudową torowiska będą prowadzone w obrębie ul. Marszałka J. Piłsudskiego. Zakładają one od 14 marca:

 • brak przejazdu przez torowisko tramwajowe w ciągu ul. Piłsudskiego,
 • dopuszczenie do ruchu przez przejazd tramwajowy w kierunku Głębokiego,
 • zajęcie wewnętrznego pasa ruchu na placu Szarych Szeregów,
 • zajęcie torowiska na odcinku od placu Szarych Szeregów do placu Odrodzenia wraz z częścią przyległych jezdni.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torów w obrębie pl. Szarych Szeregów od 14.03.2020 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu ul. Piłsudskiego od pl. Szarych Szeregów do pl. Rodła oraz ruch kołowy na przejeździe przy ul. Piłsudskiego. Jednocześnie czasowo wznowiony zostanie ruch tramwajowy w ciągu al. Wojska Polskiego od ul. Wawrzyniaka do pl. Szarych Szeregów. Prosimy kierowców i pasażerów o szczególna uwagę.

Tramwaje

 • Linia 1 kursować będzie na zmienionej trasie: Głębokie — al. Wojska Polskiego — al. Piastów — Pomorzany, według specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości. Poza godzinami szczytu linia kursować będzie na skróconej trasie Zajezdnia Pogodno — Pomorzany.
 • Linia 4 kursować będzie na stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy. W dni powszednie w godzinach 18–20, w soboty w godzinach 9–18 oraz w dni świątecznie w godzinach 11–18 uruchomiona zostanie dodatkowa linia wspomagająca 14, kursująca na trasie Pomorzany — Jagiellońska — Plac Gałczyńskiego (powrót przez al. Wojska Polskiego).
 • Linia 5 kursować będzie na trasie objazdowej: od al. Bohaterów Warszawy przez ul. Krzywoustego — pl. Kościuszki — Bramę Portową do pl. Rodła i dalej do Stoczni Szczecińskiej. Z uwagi na utrzymanie koordynacji z linią 6, w dni powszednie w godzinach 5–20, w soboty w godzinach 9–18 i w dni świąteczne w godzinach 11–18 kursy będą wydłużone do pętli Ludowa.
 • Linia 9 kursować będzie na stałej trasie według specjalnego rozkładu jazdy.
 • Linia 11 kursować będzie na zmienionej trasie: (Ludowa —) Stocznia Szczecińska — pl. Rodła — Brama Portowa — Potulicka, wg specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości. W dni powszednie w godzinach 5–20, w soboty w godzinach 9–18 i w dni świąteczne w godzinach 11–18 kursy będą skrócone do Stoczni Szczecińskiej.
 • Linia 12 kursować będzie na trasie objazdowej: od pl. Kościuszki przez ul. Krzywoustego — Bramę Portową do pl. Rodła i dalej do Dworca Niebuszewo według specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości kursowania.

Komunikacja zastępcza i autobusy

 • Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza linii 812 na trasie Plac Rodła — Piastów. Linia 812 kursować będzie ulicami: Piłsudskiego — al. Piastów — Ściegiennego — Bolesława Śmiałego — Jagiellońska. Na trasie uruchomione zostaną przystanki:
  • Plac Rodła (nr 11543) — przystanek końcowy,
  • Plac Rodła (nr 11541),
  • Plac Grunwaldzki (nr 11623, 11631),
  • Plac Szarych Szeregów (nr 11711, 11714),
  • Piastów (nr 11811),
  • Piastów (nr 11813) — przystanek końcowy.
  Linia 812 kursować będzie z częstotliwością: w dni powszednie w godz. 5–6 co 7–8 minut, w godz. 6–20 co 6 minut, w godz. 20–23 co 10 minut, w soboty w godz. 5–9 oraz 18–23 co 10 minut, w godz. 9–18 co 6 minut, w dni świąteczne w godz. 5–11 oraz 18–23 co 10 minut, w godz. 11–18 co 6 minut, w Święta Wielkanocne w godz. 5–11 oraz 18–23 co 12 minut, w godz. 11–18 co 10 minut.
 • Linia 87 w kierunku pętli „Podbórz” będzie kursować częściowo zmienioną trasą — od przystanku „Plac Szarych Szeregów” przez ul. Piłsudskiego, pl. Odrodzenia (nawrót), ul. Piłsudskiego do pl. Szarych Szeregów i dalej bez zmian. W związku z tym między przystankami „Dworzec Główny (Owocowa)” i „Plac Szarych Szeregów” kursy wykonywane będą 2–3 minuty wcześniej w stosunku do normalnie obowiązującego rozkładu jazdy.
 • Dla linii 523 i 524 przywrócona zostanie stała trasa.

Stan robót

Zostało już wykonane torowisko tramwajowe na relacji al. Wojska Polskiego — al. Piastów oraz tymczasowe połączenie umożliwiające przejazd tramwajów przez przejazd na kierunku al. Piastów. Gotowe jest także przejście dla pieszych przez torowisko w al. Piastów. Trwają roboty bitumiczne na rondzie, a także te z uszczelnieniem strefy przyszynowej oraz budowa infrastruktury podziemnej. Dodatkowo kontynuowany jest montaż osprzętu na słupach trakcyjnych wraz z regulacją odchylenia słupa.

O zadaniu

Zadanie ma na celu dostosowanie istniejącego układu komunikacyjnego do aktualnie obowiązujących standardów. Po przebudowie przejazd tramwajami będzie bardziej komfortowy, przyjazny i proekologiczny, a przez to konkurencyjny do transportu indywidualnego.

Na wykonanie całości zadania, czyli przebudowę dwóch węzłów, wykonawca ma 450 dni od momentu podpisania umowy. Prace na placu Szarych Szeregów powinny zakończyć się w czerwcu.

 • Zakres zmian na węźle „Szarych Szeregów” obejmuje między innymi całkowitą zmianę konstrukcji torów na trójwlotowej siatce rozjazdów, zabudowę torowiska wraz z przebudową przystanków w ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (do jezdni placu Odrodzenia), przebudowę torowiska w al. Wojska Polskiego oraz al. Piastów z rozjazdami. W ramach prac wykonany zostanie także remont jezdni placu Szarych Szeregów oraz zagospodarowanie samej wyspy ronda i peronów przystankowych. Prace obejmą również sieć trakcyjną, system ogrzewania i sterowania zwrotnic, smarownice oraz częściowo uzbrojenie terenu. Układ relacji torowych na węźle trójwlotowym trójkątnym na placu Szarych Szeregów pozostanie niezmieniony. Długość przebudowywanych torów to prawie 900 metrów toru pojedynczego.
 • Zakres przebudowy węzła „Wyszyńskiego” obejmuje między innymi: przebudowę infrastruktury tramwajowej, drogowej, oświetlenia oraz częściowo uzbrojenie podziemne. Zmiany będą odczuwalne także dla pasażerów komunikacji miejskiej dzięki nowym przystankom i przebudowie peronów. Roboty prowadzone będą również na jezdni, chodnikach i ścieżce rowerowej. Przebudowane będą sieci podziemne, a w infrastrukturze tramwajowej pojawią się nowe elementy takie jak sterowanie i ogrzewanie zwrotnic oraz system smarownic. Wzdłuż Nabrzeża Wieleckiego tory przebiegać będą po istniejącym śladzie. W ciągu ul. Wyszyńskiego zaprojektowany został dwukierunkowy pas autobusowo tramwajowy, natomiast na torowisku pojawi się dodatkowa dwukierunkowa relacja tramwajowa na kierunku Wyszyńskiego — Stocznia Szczecińska. Długość projektowanych torów to blisko 1150 metrów toru pojedynczego.

Roboty wykonuje firma ZUE S.A. za kwotę 44 894 559,07 zł.

Przedmiotowe zadanie realizowane jest w ramach projektu pn.: „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie — etap II” (umowa o dofinansowanie nr POIS.06.01.00-00-016/16-00) w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach oś Priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.

Kwietne dywany i wieże powróciły

Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.