Zakończenie prac na placu Szarych Szeregów

opublikowano: · informacja archiwalna

W najbliższą sobotę tramwaje wrócą na swoje stałe trasy przez plac Szarych Szeregów. Kierowcy także będą mogli swobodnie przejeżdżać przez ten ważny węzeł komunikacyjny.

W związku z zakończeniem przebudowy torów w obrębie pl. Szarych Szeregów, od soboty 25.07 (dla linii nocnych od nocy 25/26.07.2020) przywrócony zostanie ruch tramwajowy w ciągu al. Piastów od ul. Jagiellońskiej do pl. Szarych Szeregów oraz ruch kołowy na przejeździe przy al. Piastów.

Jednocześnie zakończenie prac w rejonie ulicy Arkońskiej pozwala na uruchomienie nowej trasy tramwajowej od pętli „Las Arkoński” do ronda Olszewskiego.

Komunikacja miejska

 • Linia 3 będzie kursować wg nowego rozkładu jazdy, z wydłużeniem co 2. kursu od Lasu Arkońskiego do Zajezdni Pogodno. Na wydłużonej trasie obowiązują przystanki:
  • w kierunku Zajezdni Pogodno:
   • „Las Arkoński” nż (35611),
   • „Stadion Arkonia” nż (35511),
   • „Międzyparkowa” nż (37411),
   • „Rondo Olszewskiego” (31321),
   • „Zajezdnia Pogodno” (31217),
  • w kierunku Pomorzan:
   • „Rondo Olszewskiego” (31331),
   • „Międzyparkowa” nż (37412),
   • „Stadion Arkonia” nż (35512),
   • „Las Arkoński” nż (35612 — przystanek przelotowy, poza pętlą).
 • Na liniach 5 i 11 przywrócone zostają stałe trasy.
 • Na linii 7 korekcie ulegną rozkłady jazdy na dni powszednie i soboty.
 • Na linii 12 zostaje przywrócona stała trasa oraz skorygowane będą dotychczasowe rozkłady jazdy.
 • Na linii 87 w kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” przywrócona zostanie stała trasa przez al. Wojska Polskiego oraz przystanek „Plac Szarych Szeregów” (nr 11722). Jednocześnie likwidacji ulegnie przystanek „Piastów” (nr 11811). Trasa linii 87 przez ul. Felczaka (od al. Wyzwolenia do al. Wojska Polskiego) pozostaje na stałe (w obu kierunkach).
 • Autobusy linii 523 i 524 w kierunku Przecławia, Cukrowej i Pomorzan ponownie zatrzymywać się będą na przystanku „Piastów” zlokalizowanym na torowisku tramwajowym (nr 11812).
 • Na linii 531 w kierunku Osiedla Bukowego przywrócona zostanie stała trasa przez ul. Piłsudskiego.
 • Autobusy linii 523, 524 i 531 w obu kierunkach zatrzymywać się będą na przystankach „Plac Szarych Szeregów” zlokalizowanych na torowisku tramwajowym (nr 11712 i 11713). Przystanki zlokalizowane przy jezdniach (nr 11711 i 11714) zostaną zlikwidowane. 

Zmiana organizacji ruchu

Udostępniona będzie cała tarcza ronda. Dodatkowo na stałe wprowadzone zostaną zmiany w rejonie ulicy Jagiellońskiej i alei Bohaterów Warszawy.

W związku z pracami remontowymi na pl. Szarych Szeregów cześć linii tramwajowych poruszała się zmienionymi trasami m.in. ul. Jagiellońską i al. Bohaterów Warszawy. Mając na uwadze nabywanie opóźnień linii tramwajowych na odcinku ul. Jagiellońskiej pomiędzy al. Piastów a al. Bohaterów Warszawy, zaproponowana została zmiana na wlotach ul. Jagiellońskiej związana z zamianą relacji na poszczególnych pasach ruchu.

I tak na wlocie ul. Jagiellońskiej od al. Piastów kierowcy poruszający się w stronę ul. Witkiewicza mają do dyspozycji pas prawy wspólny z relacją skrętu w prawo, natomiast z pasa lewego można jedynie wykonać manewr skrętu w lewo w stronę ul. Krzywoustego. Wlot ul. Jagiellońskiej od ul. Witkiewicza posiada układ pasów ruchu — pas prawy do skrętu w prawo, pas lewy do jazdy prosto i skrętu w lewo. Taki układ funkcjonuje obecnie jako czasowa organizacja ruchu, ale po zakończeniu prac będzie pozostawiona jako stała.

O zadaniu

Zadanie ma na celu dostosowanie istniejącego układu komunikacyjnego do aktualnie obowiązujących standardów. Po przebudowie przejazd tramwajami będzie bardziej komfortowy, przyjazny i proekologiczny, a przez to konkurencyjny do transportu indywidualnego.

Zakres zmian na węźle „Szarych Szeregów” objął między innymi całkowitą zmianę konstrukcji torów na trójwlotowej siatce rozjazdów, zabudowę torowiska wraz z przebudową przystanków w ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (do jezdni placu Odrodzenia), przebudowę torowiska w al. Wojska Polskiego oraz al. Piastów z rozjazdami. W ramach prac wykonany został także remont jezdni ronda pl. Szarych Szeregów oraz zagospodarowanie samej wyspy ronda i peronów przystankowych. Prace objęły również sieć trakcyjną, system ogrzewania i sterowania zwrotnic, smarownice oraz częściowo uzbrojenie terenu. Układ relacji torowych na węźle trójwlotowym trójkątnym na placu Szarych Szeregów pozostał niezmieniony. Długość przebudowywanych torów to prawie 900 metrów toru pojedynczego.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Jerzy Owsiak na placu WOŚP

Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie tabliczek z nazwą nowego placu. W wydarzeniu osobiście udział wziął prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Długi weekend wykorzystaj na zwiedzanie

Przed nami kilka wolnych dni, w trakcie których można wybrać się na wycieczkę po Szczecinie i okolicach. Polecamy wypady nad wodę oraz korzystanie z infrastruktury, która czeka na turystów.

Arkonka otwiera sezon

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszystkich miłośników wodnych i słonecznych kąpieli zapraszamy na „szczecińską Majorkę”.