Komunikacja miejska - skomplikowana sieć powiązań

opublikowano: · informacja archiwalna

Siatka połączeń to skomplikowana sieć powiązań pomiędzy liniami, które trzeba poprowadzić po całym mieście. Po Szczecinie i gminach ościennych jeździ blisko 100 linii autobusowych i tramwajowych, a w szczycie komunikacyjnym z zajezdni wyjeżdża prawie 300 pojazdów. Przygotowanie oraz kontrolowanie komunikacji miejskiej jest trudnym, pracochłonnym i odpowiedzialnym zadaniem.

Linie tramwajowe liczą 104 kilometry, sieć autobusowa w Szczecinie to 540km, a do tego trzeba doliczyć ponad 100 kolejnych kilometrów poza granicami administracyjnymi miasta. Całość należy opracować w określonych ramach uwzględniających nie tylko potrzeby pasażerów, ich przyzwyczajenia komunikacyjne, gęstość zaludnienia i ilość zakładów pracy, ale także czas pracy prowadzących pojazdy, zasoby kadrowe i taborowe, infrastrukturę komunikacyjną, socjalną, skomunikowania oraz określony budżet. Do tego komunikacja zastępcza, remonty, zmiany i korekty. Dział odpowiedzialny za planowanie siatki połączeń i rozkłady jazdy każdego dnia ma ręce pełne pracy! Komunikacja miejska to system naczyń połączonych i jedna, najdrobniejsza nawet zmiana niesie konsekwencje dla wielu innych elementów.

Zmiany związane z przebudowami muszą być kompromisem pomiędzy potrzebami pasażerów, wykonawców i możliwościami technicznymi. Czasowe organizacje ruchu dla autobusów i tramwajów to godziny planowania, konsultacji i optymalizowania rozwiązań.

Nie mniej pracy ma Centrala Ruchu. Każdego dnia dochodzi przecież do różnych zdarzeń drogowych, które mają wpływ na autobusy i tramwaje. W czwartkowy poranek doszło do potrącenia pieszej w rejonie Węzła Łękno, co wstrzymało ruch tramwajowy na odcinku Plac Szarych Szeregów – Głębokie. Na miejsce wezwany został Nadzór ruchu, a dyspozytor przekierował tramwaje i zorganizował komunikację zastępczą. Zaledwie kilka minut później kolizja dwóch pojazdów wymusiła skierowanie autobusów zmienioną trasę – to znów zadanie dla Centrali Ruchu.

To pokazuje jak dużo zmiennych wpływa na płynność poruszania się po mieście. Każdego dnia tylko w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego pracuje kilkadziesiąt osób, które dbają o to, żeby pasażerowie sprawnie przemieszczali się po mieście.

Przy okazji przypominamy, że w najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany na linii zastępczej 812, a na czas niedzielnych robót torowych uruchomiona będzie zastępcza 807.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego. Zgodnie ze złożoną ofertą, koszt prac ma wynieść 16 426 480,48 zł brutto.

Uwaga! Od środy możliwe utrudnienia w ruchu drogowym

Marsz w środę i procesje w czwartek - z tych powodów możemy spodziewać się utrudnień w ruchu i wstrzymania komunikacji miejskiej w Szczecinie.

Wielkie żagle wracają do Szczecina. Wiemy, kto zagra na finale TSR!

Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina. W dniach 2-5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni a przede wszystkim na wodzie rozegra się finał regat The Tall Ships Races.