
Prace w okolicy Dworca Niebuszewo. Zmiany na linii 3.
opublikowano: · informacja archiwalna
Zbliżając się do otwarcia ulic na Niebuszewie trzeba, niestety, zrobić krok wstecz. W najbliższych dniach wykonawca rozpocznie prace związane w wymianą kostki przy torowisku w rejonie pętli, w związku z tym wprowadzone zostaną zmiany dla pasażerów, a podczas Torowej rewolucji ponownie wykonywany będzie manewr trójkątowania czyli „cofania” tramwaju.
W najbliższy weekend prace przy samym torowisku obejmą kolejne fragmenty, w związku z tym od 22.04.2023 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii 3. Kursy realizowane będą na skróconej trasie Osiedle Zawadzkiego – Boguchwały według obowiązującego rozkładu jazdy.
- Przystanek „Dworzec Niebuszewo” zostanie wyłączony z użytkowania.
- Tymczasowy przystanek „Boguchwały” dla wysiadających (nr 14621) zlokalizowany będzie w ciągu ul. Asnyka za skrzyżowaniem z ul. Boguchwały.
- Przystanek „Boguchwały” dla wsiadających (nr 14611) znajdować się będzie w dotychczasowej lokalizacji – w ciągu ul. Boguchwały przed skrzyżowaniem z ul. Asnyka.
- Przejazd między przystankami „Boguchwały” odbywać się będzie poprzez manewr trójkątowania na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Boguchwały.
W tej części inwestycji prace zdecydowanie nie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na zmianę terminu zakończenia prac w rejonie pętli Niebuszewo wpłynęło kilka czynników. Tym, który najbardziej przyczynił się do przesunięcia terminu był brak możliwości zapewnienia ciągłego łańcuchach dostaw. Jednym z ważniejszych problemów były także niezinwentaryzowane sieci podziemne, co wiązało się z koniecznością wykonania dodatkowych uzgodnień z gestorami sieci oraz korekt projektów branżowych. Dynamiczne i elastyczne podejście wykonawcy do poprawy funkcjonowania przewozów pasażerskich pozwoliło zachować w tym czasie większą funkcjonalność komunikacji (np. zachowanie ruchu w obrębie ronda Giedroycia), ale jednocześnie spowodowało konieczność podzielenia frontu robót, co z kolei skutkowało brakiem możliwości znacznego przyspieszenia prac.
Chęć szybkiego wznowienia ruchu tramwajowego doprowadziła do naruszenia niektórych elementów nawierzchni w rejonie Niebuszewa, w związku z czym podjęto decyzję o częściowych rozbiórkach i finalnie zmianie technologii wykonania części konstrukcji przytorowej, dzięki czemu będzie ona trwalsza niż ta zakładana pierwotnie.
Jednocześnie przypominamy, że prace zarówno pod ruchem tramwajowym jak i samochodowym są dla wykonawcy niezwykle trudne. Nie chodzi tylko o uniemożliwiających wykonywanie części prac kierowców, którzy wbrew zakazom i informacjom stają na każdym możliwym skrawku chodnika czy zieleńca, ale także akty wandalizmu. Szczególnie w okolicy Niebuszewa kilkanaście słupków zostało już uszkodzonych. Elementy, które mają poprawić bezpieczeństwo w wielu miejscach są wyrwane lub powyginane, nieczynne jeszcze, pomazane wiaty i ławeczki również nie wyglądają dobrze. Do czasu odbiorów za wszystkie te elementy odpowiada wykonawca i to on poniesie koszt naprawy i wymiany. Mieszkańcy Szczecina nie powinni się zatem dziwić widokiem zafoliowanych śmietników czy ławeczek oraz nieotwartych do czasu odbiorów ostatecznych ulic. Wykonawcy niechętnie udostępniają infrastrukturę w kolejnych etapach właśnie między innymi ze względu na akty wandalizmu czy zniszczenia. Znalezienie kompromisu pomiędzy swobodnym prowadzeniem prac, a udrażnianiem kolejnych ulic dla samochodów, komunikacji miejskiej, pieszych i pasażerów jest jak widać trudne, na szczęcie nie niemożliwe.
Obecny, umowny termin zakończenia całości prac na kontrakcie pod nazwą „PRZEBUDOWA TOROWISKA WRAZ Z SIECIĄ TRAKCYJNĄ OD PL. ŻOŁNIERZA DO PĘTLI NIEBUSZEWO ORAZ W CIĄGU PL. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO – UL. MATEJKI – UL. PIŁSUDSKIEGO (DO PL. RODŁA)” to 31 lipca.
Więcej wiadomości ze Szczecina

XXI Prezentacje Taneczne „A teraz MY”
XXI Prezentacje Taneczne „A teraz MY” – taniec w Szczecinie już 29 marca!

Eonflux. Międzynarodowa wystawa zbiorowa w Willi Lentza
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Eonflux”, która w historycznych przestrzeniach Willi Lentza odkrywa dynamiczny dialog przeszłości z przyszłością.

Porzucony szczeniak uratowany przez kierowcę autobusu i strażników miejskich
Posiadanie psa to nie tylko przyjemność. To przede wszystkim obowiązek o czym nie wszyscy chcą pamiętać. Przekonali się o tym dzisiejszego poranka strażnicy miejscy z Oddziału Prawobrzeże.