Ułatwienia dla pieszych w 2016 roku

opublikowano: · informacja archiwalna

Zakończyły się roboty w rejonie ulicy Mazurskiej. Na odcinku od Śląskiej do al. Jana Pawła II wymieniona została nawierzchnia i wyremontowano chodniki, teraz trwają prace porządkowe. To jedna z wielu inwestycji przygotowanych głównie z myślą o pieszych.

Remont lub nowe chodniki pojawiły się kilkudziecięciu miejscach w Szczecinie. Między innymi na pl. Witosa, Unisławy, Dębogórskiej, Ogrodniczej, Krokusowej, Małego Księcia, Piotrusia Pana, Jasia i Małgosi, Komuny Paryskiej, Rugiańskiej, Parkowej, Malczewskiego, Broniewskiego, Arkońskiej, Chopina, Olkuskiej, Szosie Polskiej, al. Powstańców Wielkopolskich, na Osiedlu Kasztanowym, Broniewskiego, Kostki Napieralskiego, Ojca Beyzyma. Tylko dzięki współpracy z Radami Osiedli wyremontowano łącznie 4000 m². W ramach większych zadań ułatwienia dla pieszych pojawiły się na ulicach Wernyhory, Wiosennej i Kuśnierskiej.

Największa inwestycja ułatwiająca poruszanie się pieszym i rowerzystom kończy się na al. Wyzwolenia. Zakres przedsięwzięcia obejmuje odcinek od ul. Rayskiego do pl. Żołnierza Polskiego, po stronie zachodniej, a dokładniej przebudowę istniejących chodników, budowę drogi rowerowej, przebudowę przystanków komunikacji miejskiej, wykonanie elementów małej architektury, przebudowę przejść dla pieszych, budowę miejsc parkingowych i remont nawierzchni jezdni.

Warto wspomnieć także o zakończonej inwestycji rejonie skrzyżowania al. Wyzwolenia z ulicami Rayskiego i Malczewskiego. Szybciej i wygodniej można przejść na drugą stronę, łatwiejsze stało się dojście do przystanków tramwajowych. Ułatwienia cieszą szczególnie osoby starsze, rodziców z wózkami dziecięcymi i rowerzystów.

Zmiany zakładały poprawę komunikacji w ramach skrzyżowania, ułatwienia dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych i z wózkami dziecięcymi. Roboty budowlane objęły m.in. likwidację schodów zewnętrznych po obu stronach al. Wyzwolenia oraz schodów prowadzących na przystanki tramwajowe, wykonanie dodatkowo dwóch przejść dla pieszych przez al. Wyzwolenia i w rejonie CH Galaxy, przed skrzyżowaniem z ul. Rayskiego, przebudowę ciągów pieszych i rowerowych, obniżenie krawężników na wysokości nowych przejść dla pieszych, przebudowę peronów tramwajowych w zakresie dojścia do nowego przejścia, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz rozbudowę istniejącej sygnalizacji świetlnej.

Przejście podziemne nie zostało zlikwidowane całkowicie, będzie nadal funkcjonowało, jednak bez możliwości wejścia na perony.

Ogromna zmiana zaszła także w okolicy Wałów Chrobrego. Łączna długość przebudowanych chodników to około 1000 m. W ramach inwestycji pojawiła się nowa jezdnia z kostki kamiennej rzędowej i betonu asfaltowego, wyregulowane zostały studzienki i wpusty deszczowe. Projekt przewidział rozbiórkę istniejących nawierzchni chodnika, ich przesortowanie i ponowne wykorzystanie. Zastosowane zostały także płytki z betonu płukanego 25 cm × 25 cm × 5 cm, dobrane kolorystycznie do pierwotnie występujących, a także kostka kamienna bazaltowa. Pojawią się także nowe, stylizowane kosze na śmieci. Całość już teraz wygląda wyjątkowo, warto wybrać się na zimowy spacer i zobaczyć, jakie zmiany zaszły w okolicy Wałów Chrobrego.

Inwestycja objęła odnowę nawierzchni jezdni i chodników w ciągu ul. Jarowita na odcinku od ul. Małopolskiej do ul. Szczerbcowej, ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Małopolskiej, ul. Zygmunta Starego na odcinku od ul. Wały Chrobrego do ul. Starzyńskiego.

Wygodniej jest też pod Dworcem Głównym PKP. Chodnik przebudowany został na ul. Kolumba do skrzyżowania ul. Nowej i Owocowej w Szczecinie. W ramach prac zawężona została jezdnia wjazdowa od strony ronda, dzięki czemu wydzielono pełnowymiarowe stanowiska postojowe w układzie równoległym. Powstała także zatoka postojowa dla przystanku Kiss&Ride.

W Szczecinie prowadzone są także prace poprawiające bezpieczeństwo na wielu przejściach dla pieszych. Niebawem 10 przejść dla pieszych będzie specjalnie doświetlonych, a inne zyskały dodatkowe elementy odblaskowe, znaki i azyle.

Nie zapomnieliśmy również o niepełnosprawnych. 28 urządzeń dźwiękowych na 14 przejściach dla pieszych pojawiło się w okolicy placu Żołnierza Polskiego przy skrzyżowaniu ulic — al. Niepodległości, al. Wyzwolenia, ul. Obrońców Stalingradu i al. Jana Pawła II. Sygnalizatory pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym pokonać skrzyżowania. Sygnały dźwiękowe informują, czy można przejść bezpiecznie na drugą stronę jezdni.

W Szczecinie sygnalizatory akustyczne zamontowane są na blisko 80 skrzyżowaniach, teraz dołączył do nich jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych.

Sygnalizatory akustyczne są standardem na wszystkich remontowanych i nowo wybudowanych skrzyżowaniach, ale to nie jedyne ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Na przejściach dla pieszych i przystankach autobusowych montowane są specjalne płytki z wypustkami lub rowkami, które dodatkowo ułatwiają poruszanie się i orientację w przestrzeni.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Komunikacja po meczu Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze

W związku z organizacją meczu Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze w dniu 25.05.2024 r.  godz. 17:30 nastąpią zmiany funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.