Dzień drogowca
opublikowano: · informacja archiwalna
Słowniki języka polskiego podają, że drogowiec to osoba pracująca przy budowie, naprawie lub utrzymaniu dróg. To słowo w kontekście Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest bardzo pojemne, bo w oczach wielu osób drogowcy to także osoby odpowiedzialne za oznakowanie, sygnalizacje i całą infrastrukturę potrzebną mieszkańcom do przemieszczania się. W kalendarzu 26 kwietnia to Dzień drogowca i transportowca.
W Szczecinie na prawie 140 skrzyżowaniach do utrzymania jest blisko 3300 sygnalizatorów (kołowych na wysięgnikach i masztach, małogabarytowych, dla pieszych, rowerzystów, pieszo-rowerowych, tramwajowych, strzałek jazdy warunkowej, pieszych ostrzegawczych i wyświetlaczy czasu światła), w tym 1252 dla pieszych. Do tego ponad 1500 masztów i 350 słupów. Samych przycisków dla osób przechodzących przez skrzyżowania z sygnalizacją w Szczecinie jest ponad 1000. Do tego tysiące znaków, które trzeba zamontować i utrzymać i organizacji ruchu, które należy zaopiniować i wprowadzić. Drogowcy to także bieżące utrzymanie, a przy prawie 950 kilometrach dróg, które są w utrzymaniu ZDiTM i średnio 26 milionach kilometrów, które pokonuje rocznie nasza komunikacja miejska - jest co robić.
Bieżące utrzymanie w liczbach w 2021 roku prezentowało się tak:
wymiana nawierzchni jezdni bitumicznych na powierzchni około 115 000 m2
remonty cząstkowe nawierzchni jezdni bitumicznych na powierzchni około 36 000 m2
remonty cząstkowe, wymiana nawierzchni i budowa nowych chodników 22 000 m2
W tym roku wymiana nakładek już się rozpoczęła. Remontem został objęty odcinek Radosnej i Morwowej od ulicy Dzikiej do Ronda Żołnierzy Wyklętych, Pszenna na odcinku od Ronda Regana do Mącznej, Mączna od Kolorowych Domów do Pszennej, Kolorowych Domów od myjni do Mącznej.
Po majówce rozpocznie się także odnawianie oznakowania poziomego, a niebawem nowe organizacje ruchu pojawią się między innymi na ulicy św Marcina, Szwedzkiej, Odrowąża czy Naruszewicza.
Oprócz bieżącego utrzymania dróg i całej infrastruktury jest jeszcze ogromna część związana z inwestycjami i zadaniami dodatkowymi. W ostatnim czasie oddane do ruchu zostało rondo Mączna/Walecznych, aleja Jana Pawła II, kończą się prace na ulicy Ruskiej, trwają w rejonie Turzynu. Przed nami kolejne przebudowy między innymi ulicy Bernardyńskiej czy chodnika na ulicy Broniewskiego. Przypominamy, że prace ZDiTM to jedynie wycinek inwestycji drogowych prowadzonych w Szczecinie. Także inne jednostki i instytucje prowadzą swoje zadania, dzięki którym jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, obiekty drogowe i torowiska zmieniają się na lepsze.
Wszystkim drogowcom życzymy satysfakcjonującej pracy, mało dziur, dobrych mieszanek asfaltowych i wysokiej jakości materiałów, pracy bez niespodzianek, szkód i wypadków oraz wyrozumiałych kierowców.
Z przymrużeniem oka dodamy jeszcze…oraz żeby ich nigdy nie zaskoczyła zima 😉
Więcej wiadomości ze Szczecina
Co pamiętasz ze Śródmieścia? Spacer wspomnieniowy z Joanną Olszowską
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza na szczególny spacer – śladem wspomnień o Śródmieściu. Nie tylko tych będących osią oprowadzania, za które odpowiada przewodniczka Joanna Olszowska.
Międzynarodowa Gala Karate ,,UKF 7" już w tę niedzielę w Szczecinie
Już w najbliższą niedzielę 17 listopada w Hali Młodzieżowego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza w Szczecinie odbędzie się Międzynarodowa Gala Karate ,,UKF 7".
Szczecin jednym z pionierów w Europie
Jako drugie miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie testujemy stację badawczą, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe zanieczyszczenia z naszych ścieków. Szczecińskie wodociągi stawiają na ekologię w wielu płaszczyznach.