Zmiany ulicy Kolumba. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

opublikowano: · informacja archiwalna

Początek roku to duże zmiany w rejonie ulicy Kolumba. Choć harmonogram prac został mocno zmodyfikowany, a na placu budowy pojawiło się sporo niespodzianek, to wykonawca nie zwalnia tempa i przenosi front prac w nowe części przebudowywanej ulicy. Od 8 stycznia na ul. Kolumba i Nabrzeże Wieleckie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu w związku z czym wystąpią następujące zmiany i utrudnienia w ruchu na czas budowy.

ORGANIZACJA RUCHU

  • duże prace rozbiórkowe i drogowo-torowe obejmą połowę długości ulicy Kolumba pomiędzy kamienicami przy całkowitym zamknięciu dla ruchu samochodowego (dopuszczona będzie tylko komunikacja piesza i wyjątkowo dla służb typu pogotowie lub straż pożarna; prace obejmą też część ulicy Kolumba przylegającej bezpośrednio do dworca kolejowego PKP,
  • dopuszczona będzie do ruchu samochodowego połowa szerokości jezdni od strony Mostu Długiego tj. po ul. Nabrzeże Wieleckie i części ul. Kolumba (po tzw. „dolnym tarasie” wzdłuż muru oporowego/części ulicy przy bulwarze nad Odrą) z jednoczesnym zamknięciem dla ruchu samochodowego górnej części jezdni przy dworcu PKP,
  • dojazd komunikacji miejskiej do stacji kolejowej od kierunku ul. Wyszyńskiego- po „dolnym tarasie” z możliwością powrotu wzdłuż Odry do ul. Wyszyńskiego/Mostu Długiego,
  • objazd do ul. Kolumba przez śródmieście (ul. Wyszyńskiego, Plac Brama Portowa, Plac Zwycięstwa, Aleja Piastów, itd.)
  • zamknięcie całkowite dla ruchu samochodowego ul. Kolumba - pomiędzy kamienicami nr 12 (rejon przystanku autobusowego) do kamienicy nr 3/3a (parking strzeżony/przystanek Flixbus) oraz dalej łącznie z zamknięciem dla ruchu ul. Kolumba przy kamienicach tzw. Wenecji Szczecińskiej (dojazd na Wyspę Jaskółczą),
  • ulica Kolumba bez przejazdu w kierunku dworca PKP, zamknięta na „ślepo” w połowie długości pomiędzy stacją Orlen i budynkiem dworca  (dopuszczony warunkowo ruch tylko dla mieszkańców do parkingu ziemnego),
  • wprowadzony będzie objazd dla komunikacji miejskiej po ul. Piekary i ul. Potulickiej (skręt z ul. Kolumba od kierunku ul. Chmielewskiego na wysokości skrzyżowania ul. H. Dąbrowskiego/ Zapadła). 

KOMNIKACJA MIEJSKA

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ul. Kolumba z dniem 8.01.2023 (dla linii nocnych w nocy 8/9.01.2023) nastąpią zmiany w kursowaniu linii autobusowych.

Autobusy linii 75, 521 i 527 powrócą na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny” (przez ul. Wyszyńskiego i ul. Nabrzeże Wieleckie). Wyłączone z użytkowania dla tych linii będą przystanki:
·      „Brama Portowa” (pod budynkiem „Posejdona”, nr 10832 i 10833),

·      „Plac Zawiszy”,

·      „Dworzec Główny (Owocowa)”,

·      „Plac Tobrucki”.

Uruchomione zostaną przystanki:

·      „Brama Portowa” przy kwiaciarkach (tylko w kierunku Dworca Głównego, nr 10823),

·      „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Dworca Głównego (nr 10911),

·      „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Bramy Portowej – dla linii 521 i 527 (nr 10916),

·      „Wyszyńskiego” na torowisku tramwajowym w kierunku Bramy Portowej – dla linii 75 (nr 10915),

·      „Dworzec Główny” – przystanek tymczasowy na dolnym tarasie ul. Kolumba (nr 22539).

Przystanki „Dworcowa” w obu kierunkach tymczasowo będą nieczynne.

Autobusy linii 806 w kierunku pętli „Niemcewicza” od przystanku „Boczna” kursować będą przez ul. Dąbrowskiego, ul. Piekary, ul. Potulicką, ul. Czarnieckiego, ul. 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Wyłączone z użytkowania dla tej linii będą przystanki: „Zapadła”, „Kolumba”, „Dworzec Główny” i „Plac Tobrucki”. Uruchomione zostaną przystanki:
·      „Dąbrowskiego” w ciągu ul. Dąbrowskiego za skrzyżowaniem z ul. Starkiewicza (nr 29321),

·      „Piekary” wspólny z linią 242 (nr 29122),

·      „Potulicka” wspólny z linią 529 (nr 23112),

·      „Sowińskiego” wspólny z liniami 1, 9 i 529 (nr 23012),

·      „Dworzec Główny (Owocowa)” wspólny z linią 529 (nr 22931),

·      „Plac Zawiszy” wspólny z liniami 90 i 529 (nr 22814).

Autobusy linii 526 powrócą na stałą trasę do pętli „Dworzec Główny”. Wyłączony z użytkowania dla tej linii będzie przystanek „Wyszyńskiego” w zatoce przystankowej w kierunku Bramy Portowej. Uruchomione zostaną przystanki:
·      „Wyszyńskiego” w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie (nr 10922 i 10931),

·      „Dworzec Główny” – przystanek tymczasowy na dolnym tarasie ul. Kolumba (nr 22539).

Dodatkowo w kierunku pętli „Police Zajezdnia” uruchomiony zostanie przystanek „Police MOK” (nr 53011).

Autobusy linii 528 w kierunku pętli „Gumieńce” od przystanku „Boczna” kursować będą przez ul. Dąbrowskiego, ul. Piekary, ul. Potulicką, ul. Czarnieckiego, ul. 3 Maja do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Wyłączone z użytkowania dla tej linii będą przystanki: „Zapadła”, „Kolumba”, „Dworzec Główny” i „Plac Tobrucki”. Uruchomione zostaną przystanki:
·      „Dąbrowskiego” w ciągu ul. Dąbrowskiego za skrzyżowaniem z ul. Starkiewicza (nr 29321),

·      „Piekary” wspólny z linią 242 (nr 29122),

·      „Potulicka” wspólny z linią 529 (nr 23112),

·      „Sowińskiego” wspólny z liniami 1, 9 i 529 (nr 23012),

·      „Dworzec Główny (Owocowa)” wspólny z linią 529 (nr 22931),

·      „Plac Zawiszy” wspólny z liniami 90 i 529 (nr 22814).


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.

Kwietne dywany i wieże powróciły

Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.