Zmiany na placu Szarych Szeregów

opublikowano: · informacja archiwalna

W najbliższy poniedziałek zmieni się organizacja ruchu na przebudowywanym placu Szarych Szeregów. Zajęty będzie przejazd w kierunku al. Piastów, co wiąże się z innymi utrudnieniami dla kierowców i nowościami dla pasażerów komunikacji miejskiej. Ten etap będzie trwał około 1,5 miesiąca.

Organizacja ruchu

W tym etapie prace prowadzone będą w rejonie alei Piastów. W dalszym ciągu zajęty będzie wewnętrzny pas na rondzie, ale od poniedziałku udostępniony zostanie przejazd przez torowisko tramwajowe w ciągu ul. Piłsudskiego. W ramach zmian przejścia dla pieszych przez al. Piastów będą przesunięte w stronę ul. Jagiellońskiej. Na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i al. Piastów na relacji do pl. Szarych Szeregów dopuszczony zostanie manewr zawracania w stronę ronda.

Komunikacja miejska

Od 1.06.2020 do odwołania wstrzymany zostanie ruch tramwajowy w ciągu al. Piastów od ul. Jagiellońskiej do pl. Szarych Szeregów oraz ruch kołowy na przejeździe przy al. Piastów. Jednocześnie wznowiony zostanie ruch tramwajowy od al. Wojska Polskiego do ul. Piłsudskiego. Wprowadzone zostają następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

 • Linia 1 kursować będzie na stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy (z uwagi na przebudowę pętli Głębokie) bez zmian częstotliwości.
 • Linia 4 zostaje zawieszona.
 • Linia 5 kursować będzie na trasie objazdowej: z Krzekowa od ul. Mickiewicza przez ul. Wawrzyniaka — pl. Gałczyńskiego — al. Wojska Polskiego do pl. Szarych Szeregów i dalej do Stoczni Szczecińskiej, wg specjalnego rozkładu jazdy.
 • Linia 7 w dni powszednie kursować będzie wg letniego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości. Kursy zjazdowe z Krzekowa do zajezdni Pogodno będą realizowane skróconą trasą przez pl. Gałczyńskiego.
 • Linia 9 kursować będzie na stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy (z uwagi na przebudowę pętli Głębokie) bez zmian częstotliwości.
 • Linia 11 kursować będzie na trasie objazdowej: z Pomorzan od przystanku Piastów przez ul. Jagiellońską — al. Bohaterów Warszawy — ul. Wawrzyniaka — pl. Gałczyńskiego — al. Wojska Polskiego do pl. Szarych Szeregów i dalej do Ludowej, wg specjalnego rozkładu jazdy bez zmian częstotliwości.
 • Linia 12 kursować będzie na dotychczasowej trasie objazdowej: od pl. Kościuszki przez ul. Krzywoustego — Bramę Portową do pl. Rodła i dalej do Dworca Niebuszewo ze zmianą rozkładów jazdy we wszystkie dni tygodnia (w dni powszednie obowiązywać będzie rozkład letni), bez zmian częstotliwości kursowania.
 • Zlikwidowana zostaje linia 14 oraz autobusowa komunikacja zastępcza — linia 812.
 • Na linii 87 przywrócony zostanie stały rozkład jazdy. W kierunku pętli „Podbórz” autobusy kursować trasą jak w I etapie prac — od przystanku „Plac Szarych Szeregów” przez pl. Szarych Szeregów i al. Wojska Polskiego do ul. Felczaka i dalej bez zmian. W kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” nastąpi zmiana trasy: od ul. Felczaka autobusy kursować będą przez al. Wojska Polskiego, pl. Szarych Szeregów, al. Piastów i ul. Jagiellońską do al. Wojska Polskiego i dalej bez zmian. Nieczynny w tym kierunku będzie przystanek „Plac Szarych Szeregów” (nr 11722). W zamian autobusy linii 87 zatrzymywać się będą na przystanku „Piastów” (nr 11811) zlokalizowanym w ciągu al. Piastów (między pl. Szarych Szeregów a ul. Jagiellońską).
 • Autobusy linii 523 i 524 w kierunku Przecławia, Cukrowej i Pomorzan na przystanku „Piastów” wycofane zostaną z torowiska i zatrzymywać się będą na przystanku zlokalizowanym przy jezdni.
 • Autobusy linii 531 w kierunku Osiedla Bukowego kursować będą zmienioną trasą: od al. Wojska Polskiego przez pl. Szarych Szeregów, al. Piastów, ul. Jagiellońską, pl. Zamenhofa i ul. Rayskiego do pl. Grunwaldzkiego i dalej bez zmian. Dla tej linii nieczynny w tym kierunku będzie przystanek „Plac Szarych Szeregów” (nr 11714). W zamian autobusy linii 531 zatrzymywać się będą na przystanku „Piastów” (nr 11811) zlokalizowanym w ciągu al. Piastów (między pl. Szarych Szeregów a ul. Jagiellońską).
 • Pasażerowie posiadający bilety okresowe na linie 5, 11 i 12 upoważnieni są do korzystania z nich na stałych i objazdowych trasach linii wraz z liniami pokrywającymi się oraz dodatkowo z biletem na linię 11 — z linii na trasie Matejki/Plac Rodła — Brama Portowa — Plac Kościuszki.

O zadaniu

Zakres zmian na węźle „Szarych Szeregów” obejmuje między innymi całkowitą zmianę konstrukcji torów na trójwlotowej siatce rozjazdów, zabudowę torowiska wraz z przebudową przystanków w ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (do jezdni placu Odrodzenia), przebudowę torowiska w al. Wojska Polskiego oraz al. Piastów z rozjazdami. W ramach prac wykonany zostanie także remont jezdni ronda pl. Szarych Szeregów oraz zagospodarowanie samej wyspy ronda i peronów przystankowych. Prace obejmą również sieć trakcyjną, system ogrzewania i sterowania zwrotnic, smarownice oraz częściowo uzbrojenie terenu. Układ relacji torowych na węźle trójwlotowym trójkątnym na pl. Szarych Szeregów pozostanie niezmieniony. Długość przebudowywanych torów to prawie 900 metrów toru pojedynczego.

Na pl. Szarych Szeregów prace postępują bardzo sprawnie. Gotowe jest torowisko w ciągu Piłsudskiego wraz z zabudową drogową. Widać już perony, wiaty, wygrodzenia peronów i ciągów pieszych oraz przejścia dla pieszych.

Przedmiotowe zadanie realizowane jest w ramach projektu pn.: „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie — etap II” (umowa o dofinansowanie nr POIS.06.01.00-00-016/16-00) w ramach działania 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach oś Priorytetowa VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.

Kwietne dywany i wieże powróciły

Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.