
Uwaga, tramwaj!
opublikowano: · informacja archiwalna
Poprawi się bezpieczeństwo w kilkunastu miejscach w Szczecinie, na skrzyżowaniach w rejonie przejazdu tramwajów. Wytypowanie punktów poprzedziła analiza wypadków i zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu kierowców, ale także motorniczych i pasażerów. Pierwsza część prac dotyczyć będzie wprowadzenia nowego oznakowania pionowego. W czerwcu pojawią się także dodatkowe piktogramy na samej jezdni.
Z analizy Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w Szczecinie jest kilkanaście miejsc szczególnie niebezpiecznych. Właśnie tam zmienione zostanie oznakowanie poziome i pionowe, aby dodatkowo zwrócić uwagę kierowców na możliwe potencjalne zagrożenie ze strony tramwaju. Chwila nieuwagi, brawura i jazda na pamięć są głównymi przyczynami wypadków i kolizji.
Projektowane zmiany w organizacji ruchu obejmują wprowadzenie nowych znaków ostrzegawczych A-21 „Tramwaj” umieszczonych w pomarańczowej obwódce fluorescencyjnej, piktogramów na jezdni oraz żółtych tabliczek ze strzałką skierowaną w lewo. Wybór oznakowania uzależniony będzie od lokalizacji, w pierwszej części będzie ich 18.
Wyraźne oznakowanie ostrzegawcze, z dodatkowymi elementami odblaskowymi powinno znacząco zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych.
Zmiany pojawią się między innymi w następujących miejscach: plac Rodła, rondo Sybiraków, plac Grunwaldzki, plac Kościuszki, plac Żołnierza Polskiego, aleja Bohaterów Warszawy, Arkońska/Bułgarska, rondo Gierosa.
Przypominamy, że w roku 2017 doszło do 278 zdarzeń z udziałem tramwajów, z czego zdecydowana większość, bo 244 z winy obcej. Brawura, nieuwaga i nieznajomość przepisów — to główne przyczyny tych zdarzeń. Apelujemy zatem do kierowców o szczególną ostrożność, ponieważ skutki kolizji z tramwajem mogą być tragiczne.
Więcej wiadomości ze Szczecina

Targi Edu Day w Szczecinie 2025
W czwartek 27.02.2025r. o godz. 09.30 w hali sportowej TME przy ul. Racibora 60/61 odbędzie się inauguracja Targów Edukacyjnych dla Maturzystów EDU DAY.

Umowa na remont Trasy Zamkowej podpisana
Dwa lata potrwa remont nitki wyjazdowej Trasy Zamkowej. Kontrakt o wartości 84 845 727,73 zł brutto na zrealizowanie tej inwestycji został dzisiaj podpisany z firmą NIWA Szczecin Sp. z o.o.

SPAD rozpoczyna test autobusu wodorowego
Nowoczesny wodorowiec firmy Mercedes Benz przez ponad dwa tygodnie będzie bezpłatnie przewoził pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej. Start we wtorek na linii B.