Drogowe podsumowanie roku 2021

opublikowano: · informacja archiwalna

Za nami trudny, pod wieloma względami, ale bardzo pracowity rok. Niezależnie od ograniczeń finansowych czy kadrowych w Szczecinie udało się wyremontować kilkadziesiąt ulic i wiele chodników, miejska infrastruktura sukcesywnie zmienia się na lepsze. Poniższe podsumowanie zawiera tylko fragment części związanej z zadaniami ZDiTM, a swoje realizacje mają przecież także inne miejskie jednostki.

W ramach bieżącego utrzymania nowa nakładka pojawiła się między innymi na Wyszyńskiego, Farnej, Sołtysiej, Eskadrowej, Gdańskiej, Pyrzyckiej, Goleniowskiej, Marii Dąbrowskiej, Łubinowej, Piasecznej, Strzałowskiej, Rugiańskiej, Światowida, Żołnierskiej i Miodowej. Jednym z przykładów dobrych zmian dla pieszych i cyklistów jest to, co działo się w okolicy ulicy Zawadzkiego, gdzie oprócz nowych ciągów pieszych i zatok autobusowych trwają prace związane z budową ścieżki rowerowej. Ścieżka będzie miała blisko 700 metrów. Jej początek zlokalizowano w miejscu połączenia ze ścieżką rowerową realizowaną w ramach przebudowy ulicy Szafera, a koniec przy istniejącym przejściu dla pieszych przez ul. Zawadzkiego, przy skrzyżowaniu z ul. Klonowica. Na początkowym i końcowym odcinku, w sąsiedztwie istniejących zatok autobusowych, zaprojektowano parkingi rowerowe wraz ze stojakami rowerowymi (po 5 sztuk).

Bieżące utrzymanie w liczbach:

  • wymiana nawierzchni jezdni bitumicznych na powierzchni około 115 000 m2 
  • remonty cząstkowe nawierzchni jezdni bitumicznych na powierzchni około 36 000 m2
  • remonty cząstkowe, wymiana nawierzchni i budowa nowych chodników 22 000 m2

W ubiegłym roku zakończyły się roboty na Hrubieszowskiej i Jodłowej, zmiany pojawiły się na ulicy Mickiewicza, udostępniony został węzeł komunikacyjny z parkingiem P&R w Podjuchach, a także otworzyliśmy kolejny odmieniony kwartał w śródmieściu.

Ułatwieniem dla kierowców były także kolejne zamontowane liczniki czasu. Dzięki wyświetlaczom czasu światła kierowcy wiedzą kiedy włączy się światło czerwone lub ile czasu będą jeszcze czekać na zielone. Urządzenia montowane są w naszym mieście od kilku lat i cieszą się dobrą opinią wśród kierowców i pieszych. Na skrzyżowaniu Struga / Gryfińska  wymieniony został sterownik sygnalizacji świetlnej wraz z włączeniem do systemu dynamicznej koordynacji liniowej i zostały zamontowane 23 akomodacyjne wyświetlacze czasu. Łącznie w Szczecinie na 53 skrzyżowaniach będą zainstalowane 424 urządzenia.

Rok 2021 to start prac na ulicy Okólnej czy w rejonie Turzynu. Przypominamy, że trwa budowa chodnika w ul. Ogrodniczej od ul. Dzwonkowej do ul. Górnej, a także modernizacja chodnika w ciągu ul. Szosa Polska na odcinku od ul. Nehringa do ul. Ogrodniczej oraz na ulicy Krasickiego. Realizowana jest przebudowa nawierzchni jezdni i chodników Al. Papieża Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do ul . Felczaka oraz ronda Walecznych – Mączna.

Nowy rok to nowe wyzwania. Wystartowaliśmy z przebudową ulicy Ruskiej, w planach jest jeszcze ogłoszenie przetargów między innymi na budowę ulicy Olszynki Grochowskiej od ulicy Dąbskiej do posesji nr 10,  ulic Bernardyńskiej, budowę chodnika w ciągu ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Arkońskiej do posesji ul. Boniewskiego 14 oraz miejsc postojowych na ul. Maksymiliana Jackowskiego.

W ramach bieżącego utrzymania planujemy wyremontować między innymi ulicę Wojska Polskiego od Unii Lubelskiej do zakresu wymiany nawierzchni przy realizacji węzła Głębokie, Krasickiego, Mączną, Pszenną czy Kolorowych Domów. Na start tych robót trzeba jednak poczekać do wiosny, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej sprzyjające.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego. Zgodnie ze złożoną ofertą, koszt prac ma wynieść 16 426 480,48 zł brutto.

Uwaga! Od środy możliwe utrudnienia w ruchu drogowym

Marsz w środę i procesje w czwartek - z tych powodów możemy spodziewać się utrudnień w ruchu i wstrzymania komunikacji miejskiej w Szczecinie.

Wielkie żagle wracają do Szczecina. Wiemy, kto zagra na finale TSR!

Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina. W dniach 2-5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni a przede wszystkim na wodzie rozegra się finał regat The Tall Ships Races.