Uspokajamy ruch na Pogodnie

opublikowano: · informacja archiwalna

Na szczecińskim Pogodnie tworzona jest właśnie strefa „Tempo 30”. Zadaniem nowej organizacji jest uspokojenie ruchu w tym rejonie.

Strefa „Tempo 30” utworzona zostanie w obrębie ulic Okrzei — Budzysza Wosia — Przybyszewskiego — Grzegorza z Sanoka. To pierwszy etap wprowadzania zmian i polega on na wykonaniu nowego oznakowania pionowego i poziomego.

W obrębie strefy, w celu uspokojenia ruchu, wprowadzono skrzyżowania równorzędne, na których żadna z dróg nie ma pierwszeństwa (obowiązuje tzw. zasada prawej ręki). Jedynie w rejonie skrzyżowania ul. Przybyszewskiego — Reymonta — Budzysza Wosia, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa, zaprojektowano rondo. Zastosowano tu też azyle drogowe ze słupkiami przeszkodowymi.

Ponadto na obszarze strefy:

  • zliwidowano istniejące przejścia dla pieszych zastępując je tzw. przejściami sugerowanymi o szerokości 3 m, wyznaczonymi azylami drogowymi ze słupkami przeszkodowymi;
  • dopuszczono kontraruch rowerowy na jezdniach jednokierunkowych, bez wyznaczania kontrapasów. O możliwości jazdy jednośladem w obu kierunkach informować będą tabliczki „Nie dotyczy rowerów” pod znakami informującymi o drodze jednokierunkowej. To pierwsze takie rozwiązanie wprowadzone na taką skalę w Szczecinie;
  • w rejonie SP nr 53 na ul. Okrzei i SP nr 3 na ul. Reymonta, mając na uwadze uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa dzieci, przed sugerowanym przejściem dla pieszych zaprojektowano tzw. szykanę w formie azyli ze słupkami przeszkodowymi;
  • na ul. Reymonta w sąsiedztwie szkoły i rynku „Pogodno”, w celu odblokowania chodników, wprowadzono jednostronne parkowanie pojazdów;
  • w rejonie rynku „Pogodno” skorygowano sposób parkowania z ukośnego na prostopadły, zwiększając liczbę miejsc postojowych z 21 do 27 (w tym dwa dla osób niepełnosprawnych) oraz ich szerokość z 2,3 do 2,5 m.

Wskazana organizacja ruchu powstała m.in. w konsultacji z Radą Osiedla Pogodno. W przyszłym etapie, obejmującym remont jezdni i chodników, planowana jest budowa dodatkowych elemetów uspokojenia ruchu (azyli, zabruków i wyniesionych skrzyżowań). Prace nad pierwszym etapem zostaną sfinalizowane do końca tygodnia.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.

Kwietne dywany i wieże powróciły

Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.