Rusza remont Trasy Zamkowej

opublikowano: · informacja archiwalna

Nitka Trasy Zamkowej prowadząca w kierunku centrum miasta zostanie wyremontowana.  Wykonawca przygotowuje się do wprowadzenia  początkowego etapu tymczasowej organizacji ruchu.

Prace obejmą odnowienie obiektu oraz elementów jego wyposażenia, przebudowę oświetlenia, remont kanalizacji deszczowej, wprowadzenie stałej organizacji ruchu, naprawę powierzchni betonowych i stalowych, zabezpieczenia antykorozyjnego, wykonanie chodników. Poprawiona zostanie infrastruktura rowerowa. Po remoncie cykliści zjeżdżający z Trasy Zamkowej w ul. Jana z Kolna pojadą wyregulowaną, wydzieloną ścieżką rowerową, która połączy się z istniejącą infrastrukturą. Zmodernizowane zostanie oznakowanie nawigacyjne na rz. Odra Zachodnia. Obecne tablice zastąpione zostaną przez nowoczesną sygnalizację świetlną dla statków.

Remont będzie odbywać się etapami. Przez cały okres trwania prac ruch aut będzie poprowadzony dwoma pasami. W terminie do 6 października włącznie wykonawca zamierza wprowadzić początkowy etap tymczasowej organizacji ruchu. Polegać on będzie na wyznaczeniu buspasa w ciągu ul. Gdańskiej (na skrajnym lewym pasie drogi w kierunku centrum). Pas dla autobusów obowiązywać będzie od Basenu Górniczego (tuż za kładką) do przystanku tramwajowego „Port Centralny”. Poza pojazdami komunikacji miejskiej będzie zarezerwowany także dla taksówek, innych pojazdów dokonujących odpłatny przewóz osób oraz dla służb miejskich. Obowiązywać będzie on do zakończenia prac. 

Następnie w terminie 6 października-16 października wykonawca planuje wprowadzać nową organizację ruchu i stopniowo wyłączać z ruchu drogę pieszo-rowerową i prawy pas Trasy Zamkowej na całej długości przeprawy, przy zachowaniu zjazdu w ul. Jana z Kolna. Na całym tym odcinku przejezdne będą dwa pasy. O dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco. Dopiero w jednym z końcowych etapów prac (wrzesień 2018) Trasa Zamkowa zostanie całkowicie zamknięta na około 55 h (od piątku, g. 22:00 do poniedziałku, g. 5:00).

Trasa Zamkowa to jedna z arterii łączących centrum miasta z prawobrzeżem Szczecina. Średnio w dzień powszedni przez Trasę Zamkową w kierunku centrum przejeżdża około 20 tys. pojazdów. Ponad 17 tys. dojeżdża do okolic Bramy Królewskiej, część zjeżdża wcześniej, np. w ul. Jana z Kolna.

Północną nitkę arterii oddano do użytku w 1987 roku. W związku z wieloletnią eksploatacją, liczący ponad 2 kilometry fragment przeprawy wymaga gruntowej modernizacji. Rutynowa, coroczna kontrola stanu odcinka wykazała konieczność jego remontu. Dodatkowo, po zeszłorocznej awarii mostu Cłowego, miasto na prośbę radnych sprawdziło stan techniczny szczecińskich mostów. Wyniki pokazały, że w pierwszym rzędzie ta część Trasy Zamkowej wymaga naprawy.

Wykonawca będzie ma 48 tygodni na wykonanie robót od momentu podpisania umowy. Koszt remontu to 40 mln zł.

Kierowców dojeżdżających do centrum Szczecina zachęcamy do pozostawiania aut na parkingu park&ride przy ul. Hangarowej i korzystanie z komunikacji miejskiej. Z ulicy Hangarowej w kierunku centrum szybko i tanio dojedziemy liniami tramwajowymi nr 2, 7 i 8.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego. Zgodnie ze złożoną ofertą, koszt prac ma wynieść 16 426 480,48 zł brutto.

Uwaga! Od środy możliwe utrudnienia w ruchu drogowym

Marsz w środę i procesje w czwartek - z tych powodów możemy spodziewać się utrudnień w ruchu i wstrzymania komunikacji miejskiej w Szczecinie.

Wielkie żagle wracają do Szczecina. Wiemy, kto zagra na finale TSR!

Po 7 latach wielkie żaglowce wracają do Szczecina. W dniach 2-5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni a przede wszystkim na wodzie rozegra się finał regat The Tall Ships Races.