Próbne biegi i podskoki na kładkach

opublikowano: · informacja archiwalna

Zbliża się zakończenie prac związanych z budową kładek na ulicy Budziszyńskiej. Trwają próby obciążeniowe, które są jednym z elementów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W czwartek po obiekcie przejechały auta ciężarowe o wadze kilkudziesięciu ton, a także wykonane będą inne testy.

Próby obciążeniowe dzielą się na statyczne i dynamiczne. Poprzedzone zostały wyznaczeniem punktów i przekrojów pomiarowych, montażem stanowisk, czujników oraz aparatury pomiarowej. Mniejsza z kładek składa się z dwóch przęseł, a jej długość to 55 metrów. Testowanie w tym wypadku polega na obciążeniu kolejnych części odpowiednio płytami o ciężarze 11 i 13 ton. Konstrukcja większej kładki to jednoprzęsłowy, wolnopodparty stalowy ustrój kratowy. Tutaj długość całkowita to 116 metrów, po której przejechało pięć 17-tonowych aut ciężarowych. Specjalistyczna aparatura sprawdziła, jak zachowuje się obiekt podczas prób obciążeniowych, a obliczenia i analiza pozwolą na sprawdzenie wszystkich parametrów i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie.

Dodatkowym testem była próba dynamiczna. 10-osobowa grupa wykonywała marsz, bieg i podskoki synchroniczne, a także bieg swobodny po kładkach. Wszystko to pozwoli na sprawdzenie ugięć i przyspieszeń konstrukcji.

Na analizę i wyniki prób będzie trzeba poczekać około 14 dni. Kładki powinny być udostępnione pieszym z końcem sierpnia.

Do tej pory wejście na istniejącą kładkę i przejście w okolicy torowiska było niewygodne i niebezpieczne. Wiele osób skracając sobie drogę przechodzi w niedozwolonych miejscach, narażając swoje zdrowie i życie. Po zrealizowaniu zadania poprawi się bezpieczeństwo i komfort pieszych i rowerzystów.

Zakres robót budowlanych obejmuje między innymi:

  • rozbiórkę ustroju nośnego i podpór istniejącej kładki dla pieszych nad torami PKP przy ul. Budziszyńskiej (zakończenie prac planowane jest do 30.09),
  • budowę kładki dla pieszych nad ul. Ustowską,
  • budowę kładki dla pieszych nad torami PKP między ul. Budziszyńską a ul. Krzewinkową,
  • budowę zejścia z kładki dla pieszych nad torami PKP na ul. Przy Ogrodach w formie schodów oraz szybu windowego,
  • budowę oświetlenia kładek oraz ciągów pieszo-rowerowych,
  • budowę odwodnienia kładek oraz ciągów pieszo-rowerowych,
  • przebudowę kolidującego uzbrojenia,
  • wprowadzenie stałej organizacji ruchu,
  • wykonanie elementów małej architektury i zieleni.

Prace wykonuje firma Strabag za kwotę maksymalną 9 mln 700 tysięcy złotych.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Jerzy Owsiak na placu WOŚP

Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie tabliczek z nazwą nowego placu. W wydarzeniu osobiście udział wziął prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Długi weekend wykorzystaj na zwiedzanie

Przed nami kilka wolnych dni, w trakcie których można wybrać się na wycieczkę po Szczecinie i okolicach. Polecamy wypady nad wodę oraz korzystanie z infrastruktury, która czeka na turystów.

Arkonka otwiera sezon

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszystkich miłośników wodnych i słonecznych kąpieli zapraszamy na „szczecińską Majorkę”.