Darmowe przejazdy — instrukcja

opublikowano: · informacja archiwalna

Już za kilka dni uczniowie rozpoczną naukę. Przypominamy, że od 3 września młodzi pasażerowie z podstawówek mogą podróżować komunikacją miejską za darmo. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, żeby nie płacić za bilet. 

Od 1 lipca każda osoba, która uczęszcza do szkoły podstawowej i jest mieszkańcem Gminy Miasto Szczecin ma możliwość darmowego jeżdżenia komunikacją miejską. W uchwale Rady Miasta nie został określony konkretny wiek ze względu na wcześniejsze pójście do szkoły lub odroczenia. Za bilety nie płacą także dzieci młodsze, które nie rozpoczęły jeszcze nauki, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Aby móc korzystać z darmowych przejazdów, każdy uczeń musi posiadać kartę SKA i/lub SKR z nadanym przez ZDiTM uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów. Posiadacze kart muszą zgłosić się do punktu personalizacji kart (POK — na stronie internetowej ZDiTM znajduje się wykaz), aby nadane im zostały specjalne uprawnienia. Przypominamy, że brak karty oznaczać będzie brak możliwości korzystania z darmowych przejazdów.

Proces wyrobienia SKA jest szybki i bezpłatny. Zgodnie z regulaminem można kartę odebrać maksymalnie po upływie 5 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku, jednak staramy się, aby wydawać je od ręki. W przypadku kart SKR obowiązują procedury określone przez Urząd Miasta i programu Szczecin Przyjazny Rodzinie.

Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego, niezależnie od wieku, mogą podróżować za darmo na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Przypominamy, że sama legitymacja szkolna nie upoważnia do darmowego przejazdu!

Darmowe przejazdy krok po kroku

  • Uprawnienie nadajemy na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej — awers i rewers podbity pieczątką szkoły podstawowej.
  • Adres zamieszkania: Szczecin lub inna miejscowość Gminy, która przystąpiła do Projektu (informacje, która gmina przystąpiła do Projektu wraz z wykazem miejscowości, które znajdują się na terytorium danej gminy będziemy przekazywać na bieżąco po podpisaniu przez gminę porozumienia z Gminą Miasto Szczecin oraz umowy z ZDiTM). Na tę chwilę ulga dotyczy tylko mieszkańców Szczecina.
  • Uprawnienie nadajemy na okres do 30 września danego roku kalendarzowego, na który jest aktualnie podbita legitymacja.
  • Nowe karty wyrabiamy na podstawie wniosku wypełnionego i podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego. 

Wyrabianie nowych kart oraz zmiana uprawnień do ulgi odbywa się w Punktach Obsługi Klienta: Police, Brama Portowa, Turzyn, Klonowica, Kołłątaja, Plac Rodła, Słoneczne, Turkusowa. Oczywiście wnioski o wyrobienie nowej karty można również składać w kasach biletowych innych niż POK z odbiorem po 5 dniach kalendarzowych.

Pamiętaj

Ulga dotyczy:

  • Uczniów szkół podstawowych
  • Zamieszkujących na terenie Gminy Miasto Szczecin lub innych gmin, z którymi zostaną podpisane porozumienie i umowa
  • Adres szkoły nie ma znaczenia (np. może być to szkoła, która znajduje się w Poznaniu itp.)
  • Zawsze do 30 września danego roku kalendarzowego, na który podbita jest legitymacja
  • Dziecko posiadające kartę z nadanym uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów może podróżować bez legitymacji szkolnej

Uprawnienie do bezpłatnych przejazdów dla dzieci od 0 do 8 lat

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Szczecin nr XXXVII/1083/18 „dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, ale nie później niż do 30 września roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 8 lat mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów — na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka (np. książeczka zdrowia dziecka, dowód osobisty itp.)”

Z uprawnienia mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na adres zamieszkania. W tym przypadku nie wyrabiamy żadnych kart.

Darmowe przejazdy mogą objąć także pozostałych uczniów. Licealisci i gimnazjaliści muszą jednak poczekać na pojawienie się nowej Uchwały Rady Miasta w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. O wejściu w życie nowych przepisów bedziemy informowali na bieżąco.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Edukatorium Fabryki Wody – tu porwie was wir nauki

Nauka wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, może angażować, fascynować, zachęcać do odkrywania tajemnic świata – tego właśnie doświadczycie w Edukatorium Fabryki Wody.

W Szczecinie powstanie kolejny duży zakład produkcyjny

Następny wielki zakład produkcyjny powstanie na terenie naszego miasta.

Kolejny pies zamknięty w samochodzie. Strażnicy uwolnili zwierzaka

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.