Zimo, drogowców nie zaskoczysz!

opublikowano: · informacja archiwalna

Choć zima nie rozpoczęła się jeszcze na dobre, to na horyzoncie już widać pierwsze przymrozki. Uspakajamy kierowców, drogowcy nie są zaskoczeni zbliżającą się porą roku i jak zawsze są w pełnej gotowości już od 1 listopada.

Akcją Zima jest 750 km dróg. W gotowości jak zawsze jest ponad 30 różnych wozów, 6000 ton soli oraz 586 ton piachu. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie zawarł umowy na zimowe oczyszczanie miasta w ramach kilku zadań, a ich łączny koszt to blisko 9 milionów złotych.

Umowa na zimowe oczyszczanie lewobrzeżnej części miasta Szczecina została zawarta z firmą Remondis Szczecin Sp. z o.o. i swoim zakresem obejmuje:

mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych – 542,52 km; ( I, II i III kolejność ),
ręczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi z chodników – 44 754 m2,
mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz gołoledzi z chodników, dróg rowerowych – 59 550 mb,
usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z mostów, wiaduktów i kładek – 27 602 m2
usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z chodników  przyległych do parków, zieleńców i skwerów – 45 808 m2,
usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidacja gołoledzi ze schodów – 5 712 m2.
 

Umowa na zimowe oczyszczanie prawobrzeżnej części miasta Szczecina została zawarta z firmą Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. i swoim zakresem obejmuje:

-         mechaniczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z ulic, placów, zatok i pętli autobusowych – 210,32 km ( I, II, III kolejność),

-         ręczne usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz gołoledzi z chodników, dróg rowerowych – 38 345 m2,

-         usuwanie śniegu i błota pośniegowego oraz likwidowanie gołoledzi z mostów, wiaduktów i kładek – 2 470 m2.

W umowach na sezon zimowy 2020/2021 obowiązują trzy  kolejności odśnieżania.

W I i II  kolejności ujęte zostały przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, po których kursuje komunikacja miejska, a także mosty, wiadukty i ulice o dużym nachyleniu. W III kolejności ujęte zostały m.in. ulice łączące główne ciągi komunikacyjne. Ulice nie ujęte w planie Akcji Zima oczyszczane będą interwencyjnie, po zakończeniu działań w I, II i III kolejności.
W I kolejności wykonawcy zobowiązani są do zapewnienia przejezdności w ciągu 4 godz od chwili wystąpienia opadów śniegu bądź gołoledzi, w II kolejności przejezdność powinna zostać zapewniona w ciągu 6 godz. Po ustaniu opadów śniegu w ciągu 4 godz. wykonawcy zobowiązani są do usunięcia z jezdni śniegu i błota pośniegowego (dot. I i II kolejności). W III kolejności wykonawcy zobowiązani są  do zapewnienia przejezdności w ciągu 8 godzin (lewobrzeże) oraz 12 godzin (prawobrzeże) od ustania opadów śniegu.
 

Umowa podpisana jest także na załadunek wywóz śniegu z chodników, parkingów i jezdni na terenie miasta Szczecina oraz usuwanie lodu przy pomocy sprzętu budowlanego z jezdni nie objętych w stałym zimowym oczyszczaniu oraz na skutek wycieków wód, a także na sprzątanie przystanków.

Lewobrzeże - łącznie ponad 600 przystanków tramwajowych i autobusowych oraz pętle. Przystanki podzielone na strefy A, B, C, D i E. Czas na działania związane  zimowym utrzymaniem zależny jest od strefy. W przypadku śliskości/gołoledzi, rozpoczęcie prac nie później niż 1 godzina od momentu wystąpienia, natomiast czas usunięcia jej skutków dla strefy A i pętli  to 2 godziny od jej wystąpienia, w strefach B i C to 3 godziny, D i E to 4 godziny od momentu wystąpienia. W przypadku wystąpienia i trwania opadów śniegu, oczyszczanie powinno rozpocząć się w ciągu 1 godziny od momentu ich wystąpienia. Usunięcie śniegu z przystanków nie może zakończyć się później niż 4 godz. od zaprzestania opadów w strefie A, B i pętlach, natomiast w strefach C, D i E, 6 godzin od zaprzestania opadów.

Prawobrzeże – ponad 250 przystanków tramwajowych i autobusowych oraz pętle.  W przypadku śliskości/gołoledzi, rozpoczęcie prac nie później niż 1 godzina od momentu wystąpienia, natomiast czas usunięcia jej skutków dla strefy A i pętli  to 2 godziny od jej wystąpienia, w strefach B i C to 3 godziny, D  -  4 godziny od momentu wystąpienia. W przypadku wystąpienia i trwania opadów śniegu, oczyszczanie powinno rozpocząć się w ciągu 1 godziny od momentu ich wystąpienia. Usunięcie śniegu z przystanków nie może zakończyć się później niż 4 godz. od zaprzestania opadów w strefie A, B i pętlach, natomiast w strefach C i D , 6 godzin od zaprzestania opadów.


Wiadomości Szczecin Wiadomości Szczecin
Więcej wiadomości ze Szczecina

Poznaj program otwarcia Fabryki Wody

Pozostał tydzień do otwarcia Fabryki Wody. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, odkrywanie świata nauki w Edukatorium – jednym słowem, mnóstwo świetnej zabawy. Poznajcie program weekendu otwarcia.

Przed nam Dni Samorządu 2024

Przypominamy. Już za kilka dni kolejna odsłona wydarzenia, które ma inspirować młodzież do działania na rzecz lokalnych społeczności. Tym razem pod hasłem „Komunikacja przyszłości – budowanie relacji w świecie 5.0”.

Kwietne dywany i wieże powróciły

Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.